Leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce czy na NFZ?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce czy na NFZ?
leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce

Wybór miejsca, w którym będzie się odbywać terapia uzależnienia od alkoholu etylowego, to jeden z najważniejszych wyborów, jakich w swoim życiu dokonuje nałogowiec. Od niego zależy skuteczność oddziaływań, czas ich trwania, a nawet formalności, jakich uzależniony powinien dopełnić jeszcze przed rozpoczęciem terapii. O tym, czy wybrać placówkę prywatną, czy taką, która oferuje usługi w ramach NFZ, powinien zdecydować przede wszystkim pacjent. Wiele bowiem zależy od jego indywidualnych oczekiwań, ale również możliwości. Ustawodawca zapewnia zapisami prawa, że osoby z uzależnieniem zgłaszające się do specjalistycznych placówek mogą korzystać z ich usług bezpłatnie. Ten czynnik przekłada się jednak na czas oczekiwania na wizytę na NFZ. Wobec tego większość placówek tworzy nawet listy rezerwowe swoich pacjentów. Leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce wymaga zaangażowania własnych środków finansowych. Pacjent może jednak zostać do niej przyjęty niezwłocznie, nawet nadal pozostając w stanie upojenia alkoholowego.

Orientacyjne koszty leczenia alkoholizmu w placówkach stacjonarnych nie są bardzo wysokie. Z niektórych metod terapeutycznych można skorzystać, płacąc za usługę kilkaset złotych. Leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce zwykle stwarza ponadto bardziej komfortowe warunki dla chorego. Nie musi on bowiem przebywać w oddziale szpitalnym, a brak nadmiernej liczby pacjentów sprzyja poświęceniu wystarczającej uwagi personelu medycznego uzależnionemu. Częsty kontakt ze specjalistami, wizyty konsultacyjne, eksperckie doradztwo – to tylko niektóre z możliwości, jakie stwarzają prywatne placówki medyczne specjalizujące się w terapii uzależnienia od alkoholu.

Objawy choroby alkoholowej a komfort pacjenta

Osoby uzależnione od alkoholu zmagają się na co dzień z wieloma przykrymi dolegliwościami. Objawy choroby alkoholowej mają różne nasilenie, zależnie od stopnia rozwoju schorzenia i jego fazy (wstępnej, ostrzegawczej, przewlekłej lub krytycznej). Pacjenci, u których stwierdzono obecność długotrwałych ciągów alkoholowych z niemożnością odstawienia substancji odurzającej, mogą cierpieć z powodu psychozy alkoholowej, padaczki alkoholowej, objawów odstawiennych podczas terapii. Często wstydzą się oni własnych dolegliwości, zdając sobie sprawę z trudności, z jakimi muszą się zmagać. Rzadko chcą zatem przebywać w towarzystwie innych pacjentów, ceniąc sobie spokój, dyskrecję i intymność. Wybierają więc leczenie w prywatnej placówce.

W Centrum Medycznym Galmedic, niezależnie od rodzaju świadczonej przez nas usługi, pacjent ma gwarancję dyskrecji i poszanowania swoich praw oraz godności. Wszywkę alkoholową wszywamy w gabinecie zabiegowym po prywatnej konsultacji medycznej. Stacjonarny detoks alkoholowy odbywa się w prywatnym pokoju z łazienką. Psychoterapię alkoholizmu oferujemy zarówno w grupach, jak i indywidualnie – pacjent może zatem spotkać się z terapeutą sam na sam i bez krępacji porozmawiać o nurtujących go na co dzień kwestiach.

Leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce – kwestie formalne

Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia dysponuje publicznymi środkami pieniężnymi, konieczna jest wcześniejsza rejestracja wszystkich placówek świadczących usługi w ramach tego finansowania. Określa się również niezbędne warunki przygotowania technicznego, zatrudnianego personelu, sposobu prowadzenia dokumentacji, rozliczania się z NFZ. Podleganie pod Fundusz stwarza możliwość nieustannej kontroli placówek. Zobowiązane są one ponadto do przedstawiania programów terapeutycznych, które obejmują pracę indywidualną lub grupową z pacjentem. Nie ma tu jednak zbyt wiele miejsca na wprowadzanie rozwiązań innowacyjnych. Wiele zależy od zasobów i umiejętności oraz doświadczenia członków zespołu terapeutycznego. Nie na wszystkie rozwiązania dana placówka publiczna może sobie pozwolić. Mowa tu przede wszystkim o terapii par i rodzin, pomocy prawnika czy pracownika socjalnego.

Brak konieczności prowadzenia rejestru placówek prywatnych nie oznacza, że terapia alkoholizmu przebiega w tych miejscach w sposób chaotyczny czy niekontrolowany. Wręcz przeciwnie. Brak jednoznacznych wymogów w kwestii leczenia alkoholizmu w prywatnych placówkach sprzyja realizowaniu autorskich, często bardzo skutecznych pomysłów specjalistów, większej elastyczności ich działania i otwartości. Korzystanie z usług prywatnych stwarza ponadto możliwość wzbogacania oferty placówek medycznych o wyjścia i wyjazdy (tzw. turnusy), bez konieczności poszukiwania na nie dodatkowych funduszy. Dodatkowo, ze względu na wysoką konkurencję, prywatne placówki leczenia alkoholizmu prześcigają się w zatrudnianiu najwyższej klasy specjalistów oraz wykorzystaniu w terapii najnowocześniejszego sprzętu medycznego.

Leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce – opieka medyczna

Podczas pobytu pacjenta w naszej placówce oferujemy nieprzerwaną opiekę specjalistów. Leczenie zatrucia alkoholowego, przerywanie ciągu alkoholowego, niwelowanie objawów odstawiennych, motywowanie pacjenta do walki z nałogiem – to główne aspekty naszej działalności. Dzięki specjalistycznej opiece psychiatry, chirurga i internisty możemy w szybki i adekwatny sposób odpowiadać na wszelkie potrzeby chorych. W porównaniu do większości placówek oferujących usługi w ramach NFZ umożliwiamy pacjentom swobodę codziennego funkcjonowania oraz zachowania leczenia schorzenia w całkowitej tajemnicy.

Płatne leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce niejednokrotnie ratuje życie pacjenta. Może on do niej trafić z dnia na dzień, dzięki czemu nie oczekuje na rozpoczęcie terapii. Jeżeli zgłosi się do Galmedic w ciągu alkoholowym, również otrzyma pomoc specjalistów. Stanowią oni dla niego wsparcie w procesie skutecznego i bezpiecznego odstawiania alkoholu etylowego, proponując detoksykację.

Im szybciej uda się podjąć konieczne leczenie, tym mniejsze skutki poczyni alkohol etylowy w organizmie człowieka uzależnionego. Wielu nałogowców może ponadto uniknąć nawrotów choroby alkoholowej, pozostając pod opieką specjalistów. Komfortowe warunki pobytu połączone z zaciszną lokalizacją większości placówek prywatnych sprzyjają ponadto wyciszeniu i szybszej zmianie nastawienia oraz stylu życia.

Komu przysługuje bezpłatne leczenie?

Bezpłatne leczenie przysługuje wszystkim osobom uzależnionym, niezależnie od faktu ich ubezpieczenia. Terapię oferuje się również osobom współuzależnionym z najbliższego otoczenia nałogowca. Ze względu na rosnącą częstotliwość spożywania alkoholu przez nastolatków terapią obejmuje się ponadto dzieci osób uzależnionych, zapobiegając rozwojowi choroby alkoholowej. W Polsce bezpłatnie można korzystać z terapii ambulatoryjnej, leczenia na oddziale dziennym i leczenia stacjonarnego. Należy jednak pamiętać, że wszystkie z wymienionych wyżej form oferują wyłącznie wybrane placówki medyczne na terenie kraju. Oddziały przyjmują pacjentów wyłącznie na podstawie aktualnego skierowania lekarskiego. Dokumentów tych nie trzeba posiadać, zgłaszając się na leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce medycznej.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600