Terapia awersyjna ma na celu odstraszenie alkoholika od spożywania substancji odurzającej, od której jest uzależniony. Jest powszechnie stosowana właśnie w leczeniu uzależnień, uzupełniając kompleksową terapię. Kiedy wszywka alkoholowa zaczyna działać, zmienia się nastawienie psychiczne alkoholika.
Ponieważ terapia awersyjna oddziałuje w głównej mierze nie na kondycję fizyczną osoby uzależnionej, ale na psychiczną, lekarze stosują ją równolegle z innymi metodami. Wszywka alkoholowa, która jest jednym z elementów tego rodzaju terapii, nie leczy uzależnienia. Pomaga jednak alkoholikowi uporać się z własnym problemem. Kiedy wszywka alkoholowa zaczyna działać, rozpoczyna się proces „zniechęcania” do alkoholu. To właśnie wtedy najczęściej zapadają pierwsze, decydujące deklaracje o zaprzestaniu picia i rozpoczęciu życia w trzeźwości.
Spis treści:
Wszywka alkoholowa przerywa ciąg alkoholowy
Wszywka alkoholowa zawdzięcza swoją nazwę drodze podania. Tabletkę z substancją czynną lekarz wszywa bowiem pod skórę pacjenta. Esperal, szerzej znany jako disulfiram, jest aktywnym składnikiem podskórnej tabletki. Wpływa on w sposób bezpośredni na proces trawienia alkoholu w naszym organizmie. W zdrowym ciele alkohol trawiony jest z udziałem licznych enzymów wątrobowych. Jednym z nich jest dehydrogenaza aldehydowa. To dzięki niej następuje rozkład szkodliwych produktów przemiany materii alkoholu. Mowa tu przede wszystkim o aldehydzie octowym, który potrafi wywołać w organizmie wiele zamieszania.
To substancja toksyczna, która, kumulując się w organizmie, doprowadza do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości. Organizm nie może się jej pozbyć właśnie przez działanie Esperalu. Niepełny rozkład alkoholu zachodzi w organizmie każdego „zaszytego” alkoholika. U zdrowego człowieka aldehyd octowy zamienia się w neutralny kwas octowy. Dzieje się to za pośrednictwem wspomnianego już enzymu, produkowanego przez wątrobę. Gdy proces ten zostaje zaburzony, łańcuch metabolizmu alkoholu przerywa się.
Wszycie Esperalu jest często jedynym sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego, w którym znajduje się osoba uzależniona. W związku z tym, że by poddać się zabiegowi, trzeba przynajmniej przez 48 godzin pozostawać trzeźwym, jest to niemały wysiłek dla alkoholika. Po tym czasie następuje wszycie tabletki, a uzależniony otrzymuje od lekarza jasne ostrzeżenie. Łączenie Esperalu z alkoholem jest nie tyle niezalecane, co wręcz zabronione. Aby skuteczność terapii awersyjnej była jak najwyższa, osoba uzależniona powinna poddać się kompleksowej terapii w ośrodku leczenia uzależnień lub innych placówkach przystosowanych do tego celu. Nieodłącznymi elementami leczenia uzależnienia od alkoholu są: detoks alkoholowy, psychoterapia alkoholizmu oraz dożylne wlewy zapobiegające odwodnieniom i niedoborom witamin czy składników odżywczych.
Kiedy wszywka alkoholowa zaczyna działać?
Wszywka alkoholowa nie działa natychmiast po wykonaniu zabiegu. Nie oznacza to jednak, że jest nieskuteczna. Co więcej, to, że trzeźwy człowiek nie odczuwa jej obecności, jest jej największą zaletą. Również dla osób postronnych wszywka alkoholowa jest całkowicie niewidoczna. Wszystko zmienia się w momencie dostarczenia do organizmu alkoholu. Do aktywacji Esperalu wystarczy nawet niewielka jego ilość. Dlatego też osoby „zaszyte” powinny unikać nie tylko kieliszków z wódką, czy innymi trunkami. Zgubne mogą być nawet słodycze z alkoholowym nadzieniem, niektóre kosmetyki, perfumy, a nawet płyny do higieny jamy ustnej.
Kiedy wszywka alkoholowa zaczyna działać, osoba uzależniona odczuwa zarówno fizyczne, jak i psychiczne skutki połączenia alkoholu z Esperalem. Tuż po spożyciu alkoholu dochodzi w jej organizmie do licznych reakcji chemicznych, których przebieg zostaje skutecznie zakłócony. W związku z tym odczuwa ona wzmożone objawy zatrucia alkoholowego, popularnie nazywanego „kacem”. Musimy jednak pamiętać, że o ile zwykły kac jest nieprzyjemny, ale nie zawsze groźny, o tyle zatrucie alkoholowe po kontakcie z Esperalem może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Najczęściej występują zawroty i bóle głowy, wymioty, nudności, zaburzenia orientacji, zaburzenia układu nerwowego, krążenia, oddechowego, trudności z koncentracją, padaczka alkoholowa, a nawet zmiana rytmu czy zatrzymanie pracy serca. Zwłaszcza te ostatnie z wymienionych objawów stanowią bezpośrednie zagrożenie życia alkoholika. Nie warto zatem próbować, czy da się przepić wszywkę. Działanie Esperalu trwa około 12 miesięcy od momentu wykonania zabiegu. Długość czasu terapii zależy przede wszystkim od stopnia uzależnienia oraz ustalonej dawki leku. W tym czasie alkoholik może łatwo przekonać się, jak przestać pić dzięki wszywce alkoholowej.
Przebieg zabiegu
O tym, kiedy wszyć Esperal decyduje zarówno osoba uzależniona, jak i lekarz. Sam zabieg jest szybki i mało skomplikowany. Trwa od 15 do 20 minut. Specjalista znieczula pacjenta miejscowo, dzięki czemu zyskuje gwarancję bezpieczeństwa przy zachowaniu pełnej kontroli nad przebiegiem zabiegu. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w skórze pacjenta, najczęściej na pośladku lub w okolicy obojczyka. To najbardziej dyskretne i komfortowe miejsca dla osoby uzależnionej. Tabletkę umieszcza się głęboko do warstwy mięśniowej. Mimo tego, rana po zabiegu szybko i sprawnie się goi.
Proces gojenia trwa około 7 dni, po upływie których pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną i usunięcie szwów. Aby uniknąć wystąpienia objawów niepożądanych, należy w odpowiedni sposób dbać o higienę rany. Codziennie trzeba ją przemywać i zmieniać opatrunek na jałowy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy (nadmierny świąd, sączenie ropy, zaczerwienienie, reakcja alergiczna), niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.
Wskazania i przeciwwskazania
Wskazaniem do zastosowania terapii awersyjnej w leczeniu alkoholizmu jest słaba motywacja wewnętrzna osoby uzależnionej do rozpoczęcia walki z nałogiem. Dzięki wszywce alkoholowej pacjent kojarzy określone zachowanie z negatywnymi jego konsekwencjami. W związku z tym stopniowo wypracowuje u siebie odruchy warunkowe. Widząc alkohol, utożsamia go ze złym samopoczuciem i strachem przed wystąpieniem nieprzyjemnych objawów. Z zabiegu skorzystać może każdy uzależniony, chyba że istnieją wobec niego określone przeciwwskazania.
Zabiegowi wszycia Esperalu nie mogą poddać się osoby będące pod wpływem alkoholu. To oczywiste, jednak nie każda osoba uzależniona spełnia ten podstawowy wymóg. Tuż przed rozpoczęciem zabiegu personel medyczny wykonuje pomiar trzeźwości. Aparatu nie da się oszukać. Przeciwwskazaniem do terapii disulfiramem są również: uczulenie na składnik aktywny, zaburzenia psychiczne, zaburzenia krążenia, krzepnięcia krwi, problemy natury neurologicznej.
Dla osób, które boją się wykonania zabiegu, rozwiązaniem jest anticol. To disulfiram dostępny w formie doustnych tabletek. Odznacza się on jednak mniejszą wygodą stosowania. O przyjęciu farmaceutyków musimy bowiem pamiętać sami. Może być to niezwykle trudne, zwłaszcza dla alkoholika, który nie posiada odpowiedniej motywacji do leczenia. Zatem zdecydowanie skuteczniejsza jest wszywka z Esperalem.
Zostaw swój komentarz