Jak zmusić alkoholika do leczenia?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Jak zmusić alkoholika do leczenia?
Jak zmusić alkoholika do leczenia

Choroba alkoholowa uznawana jest za schorzenie cywilizacyjne XXI wieku. Rosnąca świadomość społeczna przyczynia się do wzrostu liczby podejmowanych przez chorych terapii. Często to bliscy namawiają uzależnionych do rozpoczęcia leczenia. Najpierw zadają sobie pytanie, jak zmusić alkoholika do leczenia. Szukają fachowej porady, odpowiednich źródeł wiedzy, korzystają z konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych. Mimo że sami nie mają trudności z nałogowym piciem, stają się jego ofiarami.

Alkoholizm dotyka bowiem nie tylko osobę uzależnioną, ale wszystkich członków jego rodziny i najbliższej społeczności. O tym, jak zmusić alkoholika do leczenia zwykle decyduje rodzina lub sąd. Ciągle w zbyt wielu przypadkach najbliżsi nie mają jednak nic do powiedzenia. Nałogowiec nie słucha ich, manipuluje bliskimi, jest agresywny, wulgarny. W takich przypadkach o pomoc można poprosić sąd.

Jak zmusić alkoholika do leczenia – kilka rad

Jak zmusić alkoholika do leczenia, jeśli wcale nie chce on współpracować? Wiele osób martwi się, że przymusowa terapia nie przyniesie oczekiwanych i stałych rezultatów. Obecnie przekonanie to uznaje się za błędne. Nie należy bowiem uogólniać i z góry zakładać niepowodzenie profesjonalnie przeprowadzanej terapii. W niektórych przypadkach tylko przymusowe leczenie da alkoholikowi szansę na wyjście z nałogu.

Większość chorych zauważa swoje problemy, ale z łatwością wypiera je ze swej świadomości. W związku z tym w ich przypadku wystarczy szczera rozmowa z bliską osobą, oparta na wzajemnym szacunku i szczerości. W konfrontacji z osobą uzależnioną należy trzymać się faktów, używać racjonalnej argumentacji i jasnych, precyzyjnych komunikatów. Nawet jeśli chory będzie próbował wykorzystać mechanizmy manipulacji, nie musimy dać się w nie wciągnąć. Przygotowanie do takiej rozmowy nie jest łatwe, a ona sama stanowi duże obciążenie psychiczne.

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Jeżeli z chorym nie da się „dogadać”, konieczne może stać się ubezwłasnowolnienie alkoholika. O tym decyduje jednak sąd, na podstawie otrzymanego wniosku. Z prośbą o pozbawienie chorego wolności osobistej można wystąpić jeśli stanowi on zagrożenie dla otoczenia oraz siebie samego, nie jest w stanie samodzielnie o sobie decydować i/lub jego zachowanie jest demoralizujące w stosunku do nieletnich. Po pozytywnej decyzji odpowiedniej instancji nałogowiec zostaje umieszczony w określonej placówce medycznej, ośrodku leczenia uzależnień lub oddziale szpitalnym. Zatem jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jak zmusić alkoholika do leczenia, jest ona stosunkowo prosta. Rozmowa, prośba, pomoc sądu – to tylko niektóre z możliwych rozwiązań. Niektórzy stosują również szantaż emocjonalny czy pewnego rodzaju manipulacje. Należy jednak pamiętać, że w rozmowie z alkoholikiem najlepiej unikać tego rodzaju komunikatów.

Wniosek do sądu okręgowego o ubezwłasnowolnienie alkoholika może złożyć najbliższy członek rodziny chorego. Zwykle są to: rodzice, dzieci, współmałżonek, wnuki i rodzeństwo. Wnioskodawcą może być również przedstawiciel ustawowy, a nawet prokurator.

Leczenie alkoholika bez jego zgody

Wielu bliskich wciąż zastanawia się, jak pomóc alkoholikowi, który nie chce poddać się leczeniu. Jednak choroba alkoholowa jest tak skomplikowana i złożona, że samodzielna pomoc uzależnionemu przez osoby mu najbliższe jest wręcz niemożliwa. Wszelkie domowe sposoby wyjścia z nałogu są nieskuteczne, a niektóre nawet i niebezpieczne dla zdrowia chorego. Leczenie alkoholizmu zawsze powinno odbywać się w specjalistycznej placówce, pod czujnym okiem i nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego.  Powikłania, jakie grożą nieleczonemu alkoholikowi to m.in. depresja alkoholowa, wyniszczenie organizmu, niewydolność narządów i występowanie chorób przewlekłych.

Terapia alkoholowa w Polsce jest dobrowolna. W pewnych sytuacjach można jednak wnioskować o przymusowe leczenie alkoholika mimo jego wyraźnego sprzeciwu. Taką możliwość daje ustawa z 26 października 1982 roku „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi”. Leczenie alkoholika bez jego zgody najczęściej prowadzi się w oddziale zamkniętym. Dzięki temu personel medyczny zyskuje całkowitą kontrolę nad zachowaniem chorego. Nie dziwi ich zatem agresywny alkoholik, z którym nie ma kontaktu, upojony do nieprzytomności czy pacjent, który jest zbyt wylewny. Ponieważ w umyśle alkoholika zmuszonego do leczenia nie istnieje nawet odrobina motywacji wewnętrznej do walki z uzależnieniem, terapeuci skupiają wszystkie swoje działania na zmianie nastawienia alkoholika do nałogu. Po osiągnięciu tego celu i wycofaniu pierwszych objawów głodu alkoholowego, chory zwykle sam poddaje się dalszej terapii. Jest to pierwszy sukces jego samego, osiągnięty przy pomocy sztabu specjalistów.

Kompleksowa terapia alkoholizmu

Aby leczenie alkoholizmu było najskuteczniejsze, należy poddać się kompleksowej terapii. I choć badacze zgodnie uważają, że choroba alkoholowa nie jest możliwa do całkowitego wyleczenia, można znacznie zminimalizować jej skutki i dzięki temu stać się trzeźwym alkoholikiem. Zachowując abstynencję, chory zyskuje kontrolę nad własnym życiem. Dla zachowania równowagi psychicznej powinien on jednak stale uczestniczyć w niektórych elementach oddziaływań terapeutycznych.

Istotną rolę odgrywa tu przede wszystkim psychoterapia alkoholizmu. Za jej pośrednictwem chory zmienia sposób, w jaki postrzega siebie i rzeczywistość, która go otacza. Stopniowo dostrzega swój własny problem i trudności, jakich przysporzyło mu nadmierne spożywanie substancji odurzającej. Alkohol przestaje być dla niego atrakcyjny, ponieważ poznaje inne sposoby radzenia sobie ze skutkami nadmiernego stresu czy obniżonym nastrojem. Kluczowe zdaje się być również wsparcie osób najbliższych. Obok psychologów i lekarzy, to oni stanowią bowiem „zespół” terapeutyczny chorego. Mogą wzbudzić u niego silną motywację do walki z chorobą lub szybko ją stłamsić.

Do kompleksowej terapii alkoholizmu zalicza się również takie oddziaływania jak: wszywka alkoholowa i detoks alkoholowy. Ich celem jest przede wszystkim przerwanie nawet najdłuższych ciągów alkoholowych, w które wpada chory. Odtrucie pozwala na szybki powrót do formy i wypłukanie wszelkich toksyn. Szybko nawadnia i odżywia organizm. Wszywka alkoholowa zapobiega powrotom do nałogu. Działa jak straszak, wzbudzając lęk i awersję do alkoholu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600