Jak wyjść z uzależnienia? Sposoby na wyjście z nałogu. Terapia

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Jak wyjść z uzależnienia? Sposoby na wyjście z nałogu. Terapia
jak wyjść z uzależnienia

Uzależnienie nie pojawia się nagle i tak samo nagle nie znika. Popadanie w nałóg jest procesem długotrwałym i złożonym. Uzależnienie to konsekwencja długofalowego i czasochłonnego procesu. Rozpoczyna się zwykle od okazjonalnego sięgania po trunek, z czasem przekształca się w poszukiwanie okazji do wypicia kolejnych dawek etanolu. Ostatecznie skutkuje brakiem kontroli nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu. Nałogowiec najczęściej nie ma świadomości posiadanych trudności, wypierając je ze swojej świadomości. Niemożliwe jest jednak podjęcie skutecznej terapii alkoholizmu bez świadomości chorego i akceptacji istniejącego problemu. Wielu uzależnionych i ich bliskich zadaje sobie pytanie, jak wyjść z uzależnienia? Podobnie jak popadanie w alkoholizm, również jego terapia jest złożona i czasochłonna. By była skuteczna, należy korzystać z kilku elementów kompleksowego leczenia choroby alkoholowej jednocześnie. Najlepiej, jeżeli poszczególne metody i techniki terapeutyczne dostępne są w jednej placówce medycznej, gdzie pacjent pozostaje pod ścisłą opieką specjalistów.

By odpowiedzieć na pytanie, jak wyjść z uzależnienia, należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, jakimi mechanizmami rządzi się nałóg. Osoba uzależniona pod wpływem działania alkoholu etylowego zachowuje się tak, jakby straciła własną wolę i możliwość dokonywania wyborów. Całe swoje życie, wszystkie zachowania, decyzje i reakcje podporządkowuje kolejnym dawkom spożywanego etanolu. Lekoman zażywa leki, narkoman przyjmuje narkotyki, a alkoholik poszukuje okazji do wypicia kieliszków różnorodnych trunków. Poczucie wewnętrznego przymusu jest kluczowe dla rozpoznania mechanizmu uzależnienia. Może ono przybierać formę dolegliwości zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Choroba alkoholowa objawia się bowiem w sposób psychosomatyczny – dotyka sfery zdrowia psychicznego i fizycznego osoby uzależnionej. Proces wychodzenia z nałogu powinien opierać się na podjęciu specjalistycznych działań terapeutycznych w ośrodkach leczenia uzależnienia, gdzie rezygnuje się z dostarczania do organizmu substancji psychoaktywnych, jednocześnie motywując pacjenta do trwania w stanie trzeźwości.

Skutki i objawy długotrwałego spożywania alkoholu – do czego doprowadza alkoholizm?

Pozostając pod wpływem substancji odurzającej, alkoholik nie tylko nie jest w stanie podejmować świadomych i racjonalnych decyzji, ale również zwiększa ryzyko wystąpienia w organizmie szeregu zaburzeń i nieprawidłowości. Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje zmiany metaboliczne i biochemiczne w ludzkim ustroju. Jednocześnie uszkodzeniom ulegają struktury i sposób funkcjonowania większości organów chorego. Etanol działa destrukcyjnie na wątrobę, nerki, trzustkę, żołądek, serce, a nawet mózg człowieka. Sprzyja powstawaniu otyłości brzusznej (brzuch alkoholowy).

Nadużywanie alkoholu tylko pozornie może odprężyć alkoholika. Chwilowo używki poprawiają samopoczucie, pomagają się odprężyć, zwalczyć skutki stresu, uciec od trudności dnia codziennego, poczuć się lepiej. W rzeczywistości przyczyniają się do stopniowego pogarszania jego ogólnego stanu zdrowia i wywołują dolegliwości psychosomatyczne. Działają destrukcyjnie na relacje z bliskimi, powodują frustrację, a uzależniające myślenie staje się stopniowym źródłem bezradności nie tylko alkoholika, ale również jego bliskich. Alkoholizm może stać się ponadto przyczyną powstawania schorzeń przewlekłych, zwłaszcza chorób układu krążenia, niewydolności wielonarządowych lub zaburzeń psychicznych. Zatem, jak długo żyje alkoholik bez podjętej terapii? Jak wyjść z uzależnienia i umożliwić regenerację organizmu oraz przywrócić mu równowagę?

W przewlekłej i krytycznej fazie rozwoju uzależnienia nałogowiec zmaga się z długotrwałymi ciągami alkoholowymi. Ze względu na objawy głodu alkoholowego, samodzielne odstawienie substancji odurzającej w warunkach domowych nie jest możliwe. Zatem wyjście z alkoholizmu bez terapii również. Samodzielny detoks alkoholowy przerywa się zwykle przedwcześnie ze względu na dokuczliwość objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Jedynym rozwiązaniem jest profesjonalna i kompleksowa terapia alkoholizmu, wykorzystująca takie elementy terapeutyczne jak: stacjonarny detoks alkoholowy pod okiem specjalistów, wszywkę alkoholową i psychoterapię alkoholizmu.

Akceptacja i przyznanie się do uzależnienia od alkoholu – pierwszy krok do rozpoczęcia leczenia i terapii

Samoświadomość uzależnionego nie przychodzi samoistnie. To efekt długotrwałego procesu i najczęściej wynik długotrwałego rozmawiania z alkoholikiem o leczeniu. Istotną rolę w tym procesie odgrywają najbliższe osoby z otoczenia nałogowca. Na trzeźwy osąd własnej sytuacji i zaistniałych problemów oraz dostrzeżenie patologicznych wzorców zachowania pozwala wyłącznie okres abstynencji. W pierwszej fazie trzeźwienia jest on zwykle wymuszony. Pacjent rzadko z własnej woli rezygnuje z przyjmowania kolejnych dawek etanolu.

W utrzymaniu sztucznej abstynencji pomaga pacjentom m.in. Esperal. Samodzielnie do własnego problemu przyznają się głównie ci pacjenci, którzy doświadczają pod wpływem alkoholu traumatycznych sytuacji. Stają się one dla nich motywacją do zmian. W konsekwencji nadmiernego spożywania alkoholu dochodzi bowiem do zmian osobowości u alkoholika, które mogą w konsekwencji prowadzić do niebezpiecznych i ryzykownych zachowań. Samo przyznanie się do posiadanego problemu alkoholowego to jednak za mało, by wiedzieć, jak wyjść z uzależnienia i rozpocząć skuteczną walkę z nałogiem. Akceptacja faktu uzależnienia i konsekwencji, jakie niesie ono ze sobą zarówno dla samego nałogowca, jak również członków jego rodziny, stanowi odpowiednią podstawę do rozpoczęcia kompleksowej terapii uzależnienia.

Jak wyjść z uzależnienia i nie sięgać po alkohol? – przerwanie ciągu alkoholowego

Stopniowe odstawienie alkoholu często nie jest skuteczne. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia walki z nałogiem alkoholowym jest natychmiastowe zerwanie z piciem. Większość alkoholików nie wie, jak wyjść z uzależnienia i jak ograniczyć alkohol, by nie doprowadzić do wystąpienia objawów zespołu odstawiennego i tym samym – nawrotu choroby alkoholowej. Z pomocą przychodzą chorym specjaliści. By pomóc alkoholikowi dowiedzieć się, jak wyjść z uzależnienia, należy najpierw zastanowić się również nad tym, czego powinien unikać alkoholik. Wspomagając go w drodze do trzeźwości, należy ograniczyć możliwość spożywania przez niego etanolu. Niewskazane jest uczestnictwo w zakrapianych imprezach i poszukiwanie okazji do wypicia choćby kieliszka trunku. Każda dawka alkoholu etylowego, spożyta po przerwaniu ciągu alkoholowego, może bowiem stać się wyzwalaczem prowadzącym do wystąpienia kolejnych ciągów alkoholowych. Im są one dłuższe i częstsze, tym trudniej jest je przerwać i zapobiec kolejnym nawrotom alkoholizmu.

Jak wyjść z uzależnienia z pomocą specjalistów i utrzymać abstynencję – detoks, wszywka alkoholowa, psychoterapia

Skutki długotrwałego spożywania używki można ograniczyć lub nawet wycofać jedynie z pomocą i wsparciem specjalistów. Uzależniony mózg kusi nałogowca kolejnymi dawkami etanolu, wzmagając objawy uzależnienia i rozciągając w czasie temat wychodzenia z nałogu. Gdy pozostaje on w placówce medycznej, kontakt z etanolem zostaje ograniczony. W zamian lekarze i przedstawiciele personelu pielęgniarskiego oferują choremu specjalistyczne metody i techniki terapeutyczne leczenia choroby alkoholowej. Powszechnie w celu wspierania leczenia alkoholizmu stosuje się środki farmaceutyczne (Esperal). W pokonaniu nałogu pomaga również odtrucie alkoholowe, podczas którego umożliwia się nałogowcowi bezpieczne odstawienie substancji odurzającej. Detoksykacja pomaga odzyskać równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową ustroju. Przyspiesza proces metabolizmu alkoholu i jego wydalania z krwiobiegu. Alkoholik szybciej trzeźwieje. Chorym zaleca się jednoczesne korzystanie z psychoterapii w wybranym nurcie (często stosuje się terapię poznawczo-behawioralną). Nałogowcy uczestniczą w psychoterapii indywidualnej lub grupowej, do której zalicza się również spotkania grup wsparcia i meetingi Anonimowych Alkoholików. Podczas terapii specjaliści starają się zmienić nastawienie chorego do nałogu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600