Jak usunąć Esperal? Czy można to zrobić samodzielnie?

Strona główna / Wszywka alkoholowa / Jak usunąć Esperal? Czy można to zrobić samodzielnie?
Jak usunąć Esperal

Esperal to substancja czynna każdej wszywki alkoholowej. Na polskim rynku farmaceutycznym znany jest także jako disulfiram. Całkowicie bezpieczny dla trzeźwego organizmu, aktywuje swoje działanie w  kontakcie z alkoholem. Nałogowiec, który poddał się „zaszyciu”, nie może sięgać po substancję odurzającą. Wiele osób zastanawia się zatem, jak usunąć Esperal, jeśli zajdzie taka konieczność.

Działanie disulfiramu sięga od kilku do kilkunastu miesięcy. Po tym czasie można na nowo się zaszyć. Jednak bywają sytuacje, w których konieczne jest wcześniejsze wydobycie tabletki z ciała pacjenta. Jak usunąć Esperal? Bezpiecznie można to zrobić tylko w ten sam sposób, w jaki umieszczono go w organizmie. Niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Wszywka alkoholowa

Tabletki z Esperalem wszywane są podskórnie, podpowięziowo. Lekarz chirurg podczas zabiegu wykonuje niewielkie nacięcie na głębokość kilku centymetrów, zawsze w okolicy mięśniowej. Najczęściej miejscem implementacji jest łopatka, obojczyk, ramię lub pośladek. Te okolice naszego ciała są bowiem na tyle niewidoczne pod codziennym ubraniem, że zapewniają komfort i dyskrecję „zaszytemu” alkoholikowi. Jak usunąć Esperal umieszczony tak głęboko w naszym ciele? Zadanie nie jest łatwe, a wręcz niemożliwe do wykonania samodzielnie bez uszczerbku na zdrowiu.

Zabieg wszycia Esperalu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwa około 15-20 minut. Przed nim ma miejsce badanie lekarskie i szczegółowy wywiad. Działania te mają na celu ograniczyć ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych wszywki alkoholowej. Do wykonania zabiegu istnieje bowiem kilka przeciwwskazań. Najpoważniejszymi z nich są: nadwrażliwość na substancję czynną wszywanego leku i pozostawanie w stanie upojenia alkoholowego. Każdego pacjenta poddaje się zatem badaniu trzeźwości. Ponadto, podpisuje on stosowne oświadczenia i zgody na wykonanie zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu wszycia Esperalu? Wystarczy pozostawać w trzeźwości przynajmniej przez okres 24 godzin poprzedzających wszycie substancji. Podczas badania lekarskiego należy być szczerym i nieskrępowanym. Zatajenie jakiejkolwiek informacji lub mijanie się z prawdą podczas udzielania odpowiedzi na pytania lekarza może wpłynąć negatywnie na przebieg zabiegu i skuteczność wszywki.

Jak usunąć Esperal?

Wszyty podskórnie Esperal ma pomagać alkoholikowi uporać się z uciążliwym nałogiem. Wszywa się go po to, by alkoholik czuł niechęć do spożywanego dotychczas z przyjemnością alkoholu. Dlatego też wszywka alkoholowa jest metodą awersyjną wspomagającą leczenie alkoholizmu.

Jak usunąć Esperal? Skutecznie i bezpiecznie można to zrobić jedynie w specjalistycznym gabinecie lekarskim. Domowe sposoby i narzędzia są nie tylko nieskuteczne, ale i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia „zaszytego” alkoholika. Tabletka umieszczona jest tak głęboko, że próby samodzielnego jej wyciągnięcia z organizmu mogą skończyć się wieloma komplikacjami. Do najważniejszych należą: uszkodzenie powięzi i mięśnia, utrata krwi, powstanie zakażenia. Chirurgiczne usunięcie wszywki to odwrotność zabiegu jej implementacji. Wykonywane nacięcie również ma głębokość kilku centymetrów, ale lekarz, zamiast umieścić w ciele pacjenta Esperal, wyjmuje go. Interwencja chirurgiczna daje pacjentowi gwarancję, że wszystkie tabletki Esperalu zostały prawidłowo wyjęte. Mimo to należy pamiętać, że organizm stopniowo wysyca się Esperalem. W związku z tym jego obecność w organizmie może utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni po jego usunięciu. Okres ten jest zależny od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta.

Aby uniknąć uczucia wstydu, strachu przed porażką, poczucia bezsilności i braku motywacji należy skorzystać z kompleksowej terapii leczenia uzależnień. Sam Esperal nie wystarczy, by wyjść z nałogu. Alkoholicy najczęściej decydują się na przedwczesne usunięcie substancji z organizmu, nie radząc sobie z własnymi emocjami i nastawieniem psychicznym do konieczności leczenia. Dlatego też wszywka alkoholowa i psychoterapia zawsze powinny iść ze sobą w parze.

Działanie i skuteczność

Wiele osób zastanawia się, czy można przepić Esperal. Nie warto próbować tego sprawdzać. Esperal w połączeniu z alkoholem może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Wszywka alkoholowa pomaga w rezygnacji z picia alkoholu dzięki swojemu niecodziennemu działaniu. Zatem, kiedy wszyć Esperal? Jeśli jesteś uzależniony i chcesz przerwać ciąg alkoholowy – może on okazać się dobrym wspomagaczem. Jego działanie polega na hamowaniu wydzielania jednego z enzymów wątrobowych. Dehydrogenaza aldehydowa, bo o nią tu chodzi, bierze bowiem aktywny udział w procesie trawienia alkoholu. Gdy jej zabraknie, niemożliwe staje się zneutralizowanie szkodliwych substancji, które są produktem metabolizmu napojów wyskokowych. W konsekwencji w organizmie alkoholika kumuluje się aldehyd octowy odpowiedzialny za wystąpienie objawów reakcji disulfiramowej.

Skutki uboczne Esperalu związane są bezpośrednio z działaniem substancji połączonej z alkoholem. Występują wtedy objawy ostrego zatrucia alkoholowego. Niektórzy określają je jako wzmożony kac. Alkoholik, który próbuje przepić wszywkę, może borykać się z zaczerwienieniem twarzy, nudnościami, wymiotami, bólami i zawrotami głowy, objawami ze strony układu krążenia i układu nerwowego. Długotrwałe spożywanie alkoholu mimo wszytego Esperalu może doprowadzić do wystąpienia ciężkich zaburzeń pracy wielu narządów, a nawet zgonu.

Skuteczność Esperalu zależy od wielu czynników i predyspozycji indywidualnych każdego pacjenta. Dawka wszywanego leku ustalana jest na podstawie szczegółowego wywiadu i badania. Pod uwagę bierze się wiek, wagę, stopień uzależnienia pacjenta, a nawet okresy jego abstynencji. Prawidłowo wszyty Esperal działa nawet do 12 miesięcy.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600