Woda jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu każdego człowieka. Pełni w nim wiele istotnych funkcji. Występuje we wszystkich tkankach i komórkach organizmu. Jest składnikiem cytoplazmy, bierze udział w transporcie tlenu we krwi, umożliwia usuwanie toksyn z krwiobiegu. Bez odpowiedniego poziomu nawodnienia niemożliwy jest przebieg większości reakcji, a metabolizm zwalnia. Podczas umiarkowanej aktywności fizycznej codziennie tracimy nawet ponad 2 litry wody. Z pożywieniem dostarczamy natomiast jedynie 20% wody potrzebnej do aktywowania reakcji chemicznych i biochemicznych, aktywnych w naszym ustroju. Jak nawadniać organizm? Niezwykle ważne jest nie tylko wypijanie odpowiedniej ilości płynów, ale również suplementacja.
Odwodnienie organizmu może stać się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Do nagłej utraty wody dochodzi zwykle w wyniku chorób układu trawiennego, które objawiają się biegunką i wymiotami. Zwiększoną podaż wody należy stosować również w przypadku osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport, starszych oraz dzieci (zwłaszcza w okresie letnim). Jak nawadniać organizm? Przed rozpoczęciem terapii nawadniającej należy skonsultować się z lekarzem, który oceni istnienie wskazań do jej zastosowania. Najskuteczniejszym i szybkim sposobem na przywrócenie organizmowi równowagi wodno-elektrolitowej, jest podanie pacjentowi kroplówki nawadniającej.
Spis treści:
Objawy odwodnienia organizmu a zapotrzebowanie na wodę
Odwodnienie jest stanem niepożądanym dla człowieka. Zagraża bowiem jego zdrowiu, a nawet życiu. Osłabia ogólną odporność organizmu, kumuluje stężenie toksyn w krwiobiegu. Do odwodnienia dochodzi zwykle w wyniku zbyt małego spożycia płynów lub w konsekwencji dużego ich wydalania. Do drugiej sytuacji może dojść zwłaszcza wtedy, gdy pacjent zmaga się z przewlekłymi chorobami metabolicznymi jak cukrzyca czy zapalenie błony śluzowej żołądka. Kiedy i jak nawadniać organizm? Co może świadczyć o niedoborze wody w organizmie?
Średnia ilość płynów, jaką człowiek powinien dostarczać do organizmu, wynosi 1,5-2,5 litra wody dziennie. Na zapotrzebowanie na jej określoną ilość wpływ mają różnorodne czynniki. W dużym uproszczeniu można wręcz powiedzieć, że wpływa na nie niemal wszystko. Istotny jest wiek, płeć, masa ciała pacjenta, temperatura ciała, poziom aktywności fizycznej, stan zdrowia, choroby, a nawet stopień wilgotności powietrza i temperatura otoczenia. Ponadto mężczyzna potrzebuje więcej wody niż kobieta. Większego nawadniania organizmu wymaga ciężka praca fizyczna, ekstremalne warunki pogodowe i termiczne (zwłaszcza upały), okres ciąży czy laktacji. Dodatkowo należy zadbać o zwiększoną podaż wody podczas spożywania alkoholu etylowego i dużych ilości błonnika pokarmowego.
Głównymi objawami świadczącymi o odwodnieniu organizmu są przede wszystkim: wzmożone uczucie pragnienia, nieprawidłowe zabarwienie moczu, suchość w ustach, zmniejszony apetyt, bezsenność, sucha skóra i zwiększona tendencja do powstawania zmarszczek. W bardziej zaawansowanych stadiach odwodnienia ustroju pacjent może zmagać się dodatkowo z uczuciem gorąca i duszności. Występują wzmożone bóle głowy, osłabienie, zmniejsza się ilość wydzielanego potu, co zaburza proces termoregulacji.
Jak nawadniać swój organizm? – domowe sposoby
Najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoboru wody w warunkach domowych jest jej spożywanie. Mężczyźni powinni przyjmować około 2,5 litra płynów dziennie, podczas gdy ilość ta u kobiet jest nieco mniejsza (2 litry). Zapotrzebowanie na wodę w organizmie zmienia się wraz z wiekiem człowieka. Najlepiej sięgać po wodę zmineralizowaną lub źródlaną. Istotne jest, by popijać ją stopniowo i systematycznie w ciągu całego dnia. By skutecznie uzupełnić poziom płynów, konieczne jest picie małych porcji (100-150 ml wody jednorazowo). Nie należy pić podczas posiłków. Woda rozcieńcza soki trawienne, utrudniając tym samym wchłanialność substancji odżywczych. Dobrym źródłem wody są również warzywa i owoce. By szybko uzupełnić niedobór wody, warto sięgać po soki, smoothie, zupy i buliony. Wielu pacjentów zastanawia się ponadto nad tym, jak nawadniać organizm podczas wysiłku fizycznego? Zaleca się sięganie po wodę mineralną lub napoje izotoniczne.
Oprócz przyjmowania odpowiedniej ilości wody, konieczne jest również odstawienie napojów, które wypłukują z organizmu wodę. Działanie odwadniające i wypłukujące z organizmu człowieka magnez mają kawa i herbata. Warto zrezygnować z napojów energetycznych i wysokoprzetworzonych. W domowych warunkach można ponadto samodzielnie wykonać napój izotoniczny. Wystarczy sięgnąć po szklankę wody mineralnej i dodać do niej łyżeczkę miodu, cukru lub syropu owocowego, szczyptę soli. Roztwór należy dokładnie wymieszać. Woda z dodatkiem cukru i soli wchłania się szybciej i skuteczniej.
Jak nawadniać organizm pod kontrolą specjalistów?
Na co pomagają wlewy witaminowe? Stanowią odpowiednie rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą szybko uzupełnić nie tylko niedobory, ale również wszelkich substancji odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak nawadniać organizm w specjalistycznych placówkach medycznych? Najłatwiejszym sposobem na odpowiednie nawodnienie ustroju i szybkie uzupełnienie niedoborów składników odżywczych jest ich dożylna suplementacja. Niemożliwa jest ona do wykonania w warunkach domowych. Przed dożylnym uzupełnieniem składników mineralnych wykonuje się konsultację lekarską. Specjalista określa istnienie wskazań do infuzji płynów w organizmie. Eliminuje ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, wykonuje podstawowe badania podmiotowe i zbiera informacje w wywiadzie medycznym.
Za pomocą kroplówek witaminowych można najskuteczniej, bo dożylnie i szybko, nawodnić organizm od środka. Niezależnie od nawyków żywieniowych i prowadzonego stylu życia. Z wykorzystaniem wlewów można nawodnić organizm przed treningiem, w okresie zwiększonego zapotrzebowania na płyny. Obecna rzeczywistość nie sprzyja dbaniu o poziom własnego zdrowia. To z kolei prowadzi do występowania licznych sytuacji, w których zapominamy o wypijaniu odpowiedniej ilości życiodajnej wody. Ponadto, osoby starsze nie odczuwają pragnienia tak silnie jak osoby młodsze, przez co rzadziej sięgają po wodę. Tym samym stopniowo zmniejsza się zawartość wody w organizmie osób w podeszłym wieku. Jeżeli w porę nie zadba się o odpowiednią podaż wody w organizmie, stan zdrowia może ulec znacznemu pogorszeniu.
Jak nawadniać organizm – dożylna infuzja płynów i elektrolitów
Bezpieczeństwo wlewów witaminowych oceniane jest na wysokim poziomie, podobnie jak ich skuteczność. Suplementacja elektrolitów i nawodnienie organizmu podczas infuzji odbywa się w trakcie mało inwazyjnego zabiegu. Pacjent nie musi się samodzielnie do niego przygotowywać. Do jego przeprowadzenia kwalifikuje doświadczony lekarz na podstawie wizyty konsultacyjnej. Podczas niej bada się pacjenta i przeprowadza z nim wywiad medyczny. W ten sposób można uzyskać informacje o objawach ewentualnych niedoborów i odwodnienia organizmu. Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu przedstawiciele personelu pielęgniarskiego przygotowują jego skórę do wykonania dożylnego wkłucia. Zwykle zlokalizowane jest ono w zgięciu łokciowym. Po oczyszczeniu i dezynfekcji skóry w żyle obwodowej pacjenta umieszcza się igłę, a za jej pośrednictwem również wenflon. Zabieg nie wymaga znieczulenia – przypomina nieco procedurę pobierania krwi i jest bezbolesny.
Dożylna infuzja płynów trwa zwykle około 30 minut. Podczas niej pacjent przebywa w komfortowych warunkach gabinetu zabiegowego lub jednoosobowego pokoju. Większość kroplówek nawadniających zawiera w swoim składzie sód, potas, wapń, magnez, rozpuszczone w glukozie (kroplówka „Nawodnienie”). Zwykle pierwsze efekty terapeutyczne stosowania dożylnej suplementacji odczuwane są przez pacjenta jeszcze podczas zabiegu. Dożylna infuzja pozwala w łatwy sposób przywrócić organizmowi równowagę wodno-elektrolitową i kwasowo zasadową. Możliwe jest ponadto leczenie kaca wlewami witaminowymi. Po zatruciu alkoholowym również występuje bowiem zwiększone zapotrzebowanie na wodę w organizmie, co zwykle odczuwane jest jako suchość w ustach. Objaw ten uznawany jest za podstawowy symptom powszechnego kaca.
Prawidłowe nawodnienie organizmu a nawyk picia wody
Jak nawadniać organizm, jeżeli poziom płynów w organizmie zmienia się wraz z wpływem wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych? Regularne przyjmowanie wody i elektrolitów sprzyja jednak utrzymaniu ich względnie stałego poziomu, oscylującego w granicach normy dla danej płci, wieku i stanu zdrowia człowieka. U osób, które mają trudności z pamiętaniem o uzupełnianiu płynów, zaleca się przede wszystkim stosowanie dobrej jakości wody, unikanie napojów gazowanych, urozmaicanie diety o soki warzywne i owocowe. Warto również zaopatrzyć się w specjalną butelkę lub bidon. Często stanowi on atrakcyjną motywację do regularnego i systematycznego przyjmowania niewielkich porcji płynów.
Zostaw swój komentarz