Jak długo goi się rana po usunięciu znamienia?

Strona główna / Znamiona skórne / Jak długo goi się rana po usunięciu znamienia?
jak długo goi się rana po usunięciu znamienia

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak długo goi się rana po usunięciu znamienia, należy szczególnie zastanowić się nad przebiegiem zabiegu i dokładnością jego wykonania przez lekarza specjalistę. Zależnie od wycinanej zmiany skórnej, powstałe rany i późniejsze blizny różnią się między sobą kształtem, charakterem i wielkością. Przy obecnym poziomie medycyny i możliwej pielęgnacji ich widoczność redukuje się do minimum. Rana wymaga podjęcia odpowiednich działań w celu skutecznego przebiegu procesu gojenia się. Ściągając opatrunek, gdy rana przestaje krwawić, nie możemy uznać, że całkowicie się zagoiła i nie potrzebuje już higienicznej pielęgnacji.

Wręcz przeciwnie – proces gojenia się rany trwa nawet kilka miesięcy. Jej zasklepienie się i ziarninowanie to pierwszy etap gojenia. Niektórzy pacjenci jeszcze przed przystąpieniem do rozpoczęcia zabiegu zastanawiają się, jak długo goi się rana po usunięciu znamienia. Obawiają się oni zbyt długiej i kłopotliwej kuracji. Wbrew pozorom nie muszą jednak podejmować szczególnych działań.

Przebieg zabiegu

O tym, jak długo goi się rana po usunięciu znamienia, decydują nie tylko umiejętności operatora, czyli chirurga, ale również charakter wycinanej zmiany, predyspozycje oraz możliwości organizmu pacjenta. Niektórzy kuracjusze cieszą się szybkim procesem gojenia, podczas gdy u innych przebiega on długotrwale i nie jest pozbawiony komplikacji. Ponieważ każdy organizm jest inny, trudno jednoznacznie określić czas, jaki trzeba przeznaczyć na spokojną i bezpieczną kurację. Rekonwalescencja po usunięciu znamienia nie jest jednak żmudna. Wystarczy stosować się do zaleceń lekarskich i unikać obciążeń, by w znaczny sposób przyczynić się do zwiększenia poziomu estetyki powstałej w wyniku zabiegu rany.

Specjaliści radzą, by do usuwania znamion przystępować w zimie. Wówczas skóra nie jest bowiem narażona na nadmierne promieniowanie UV. Tym samym nie powstaną na niej nieestetyczne przebarwienia, a rana i blizna nie będą narażone na ekspozycję na szkodliwe działanie słońca. Tuż po zabiegu ranę należy szczególnie chronić jałowymi opatrunkami. Podrażnioną skórę należy ponadto przemywać delikatnym środkiem dezynfekującym, co zapobiega zakażeniu i owrzodzeniu rany. Gdy rana zagoi się do tego stopnia, że możliwe będzie zdjęcie opatrunku na stałe, pacjent powinien stosować krem z odpowiednią ochroną SPF.

Dokładne badanie

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz dokładnie bada pacjenta i wstępnie ustala charakter zmian. Przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, podczas którego poznaje jego możliwości i potrzeby. Po wykluczeniu istnienia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu lekarz znieczula pacjenta. Przygotowuje pole operacyjne, odkażając je. Często nakreśla również na skórze kuracjusza wstępne linie, po których poprowadzi skalpel. By powstała rana była estetyczna, lekarz wykorzystuje naturalne linie kosmetyczne występujące na ciele każdego człowieka. Cięcie prowadzi w ich bezpośredniej bliskości. Zwykle okala wycinaną zmianę skórną i usuwa ją w całości. Następnie ranę zaszywa z użyciem rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych nici chirurgicznych. Długość trwania zabiegu usuwania znamion zależy głównie od ich rodzaju, ilości i lokalizacji. Zwykle nie przekracza jednak 45-60 minut.

Jak długo goi się rana po usunięciu znamienia

Jak długo goi się rana po usunięciu znamienia to jedno z najczęściej zadawanych pytań lekarzom przez pacjentów. Nawet jeżeli nie podjęli oni jeszcze ostatecznej decyzji co do wykonania zabiegu, obawiają się długotrwałych jego skutków. Ubytek powstały w skórze na skutek chirurgicznego wycięcia znamienia samoczynnie uzupełnia się zregenerowaną tkanką skórną. Jeżeli rana po zabiegu jest rozległa, lekarz w ostatnim etapie operacji nie stosuje nici chirurgicznych, ale dokonuje przeszczepu skóry lub zabezpiecza ranę płatem tkanki. Zewnętrzna część rany goi się około 2 tygodni. Głębsze warstwy tkanki skórnej do całkowitej regeneracji i odbudowy potrzebują nawet kilku miesięcy. W tym czasie można wspomóc proces ich gojenia, jednocześnie dbając o estetykę wizualnego wyglądu blizny.

Korzystnie na proces gojenia wpływa oczywiście codzienna i staranna pielęgnacja rany oraz blizny. Specjaliści zalecają stosowanie środków leczniczych zawierających w swoim składzie heparynę, alantoinę, wyciąg z cebuli. Wszystkie te substancje wspomagają i przyspieszają proces gojenia się rany, hamując rozwój tkanki łącznej. To ona jest bowiem odpowiedzialna za powstawanie niepożądanych przerostów i bliznowców, nieestetycznych dla ostatecznego wyglądu blizny. Również używanie plastrów silikonowych zapobiega powstawaniu wypukłych, widocznych, przerośniętych i przebarwionych blizn. Plastry łagodzą swędzenie, pieczenie, napięcie. Nieestetycznym zmianom w wyglądzie blizny może zapobiec również konsultacja fizjoterapeutyczna, zastosowanie lamp LED lub kinesiotapingu.

Wskazania medyczne i kosmetyczne

O tym, kiedy wyciąć zmianę skórną zawsze powinien decydować ostatecznie lekarz. Wyłącznie po rozmowie z pacjentem i wykonaniu dokładnego badania jest on w stanie stwierdzić, czy istnieją wskazania do usunięcia określonych zmian skórnych. Najczęściej zabieg wykonuje się, jeżeli lekarz stwierdzi, że znamię ma charakter chorobowy lub może taki mieć. Często bowiem zdarza się tak, że specjalista miewa wątpliwości diagnostyczne i w celu potwierdzenia przypuszczeń zleca wykonanie biopsji. Oprócz wskazań medycznych do wykonania opisywanego zabiegu istnieją również kosmetyczne. Pacjent może pozbyć się niechcianych zmian skórnych, jeżeli wzbudzają one u niego wstyd, dyskomfort lub są narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Laser a skalpel

W przypadku laserowego usunięcia znamion skórnych nie jest możliwe przekazanie próbek do badania diagnostycznego. Biopsja, czyli badanie histopatologiczne, może odbyć się jedynie z wykorzystaniem nienaruszonej tkanki skórnej pacjenta. W związku z tym wykonuje się ją wyłącznie po zabiegu chirurgii. Blizna po chirurgicznym usunięciu znamienia jest najpierw zaczerwieniona i wklęsła, by z biegiem czasu ujednolicić swoją strukturę.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków umożliwia zatem szczegółową diagnostykę, najczęściej potwierdzając wstępne przypuszczenia lekarza specjalisty. Dzięki biopsji pacjent dowiaduje się, z jakim znamieniem miał do czynienia, jaki miało ono charakter (łagodny, chorobowy, złośliwy), czy zostało ono wycięte w całości. Dodatkowo, jeżeli wyniki badania wskazują na to, że wycięte znamię stanowiło zagrożenie dla zdrowia pacjenta, kieruje się go pod opiekę specjalistycznych poradni (dermatologicznej, onkologicznej lub innych).

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600