Choroba alkoholowa jest schorzeniem złożonym, którego przebieg wpływa na samopoczucie psychiczne i fizyczne człowieka. Alkohol etylowy dostarczany do organizmu długotrwale i w nadmiarze upośledza funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych i współpracę układów. Toksyny obecne w ustroju uwidaczniają się również w aparycji. Wygląd zewnętrzny człowieka uzależniony jest bowiem od trybu życia, jaki prowadzi. Jeżeli nie dba o zbilansowaną dietę i codzienną dawkę ruchu, zaniedbania te są widoczne w różnorodnych obszarach jego ciała. Wielu zastanawia, jak alkohol wpływa na twarz. Niektórzy są bowiem w stanie już na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy dana osoba nadużywa alkoholu. Wprawę w rzetelnej ocenie stanu zdrowia mają jednak wyłącznie specjaliści.
Jak alkohol wpływa na twarz, skoro objawy choroby alkoholowej widoczne mogą być nawet gołym okiem? Pogorszenie ogólnej kondycji zdrowotnej oraz wyglądu skóry i włosów to jedne z zauważalnych przez osoby trzecie objawów nałogu alkoholowego. Najczęstsze cechy wyglądu osoby nadmiernie spożywającej trunki z alkoholem to szara i matowa cera, opuchlizna i rumień. Nie są to jedyne konsekwencje oddziaływania toksyn alkoholowych na organizm osoby uzależnionej.
Spis treści:
Czy można zauważyć objawy alkoholizmu na twarzy? Nieestetyczne uzależnienie
Objawy choroby alkoholowej postępują systematycznie, zwiększając swoją intensywność wraz z rozwojem kolejnych faz uzależnienia. Stadia wczesne często przebiegają niemal bezobjawowo. Zmieniające się zachowanie osoby nadużywającej alkoholu może długo pozostawać niezauważone nawet przez najbliższych. Dopiero gdy nałogowiec poszukuje coraz więcej okazji do wypicia większych ilości alkoholu lub spożywa go w samotności, dochodzi do niepokoju. To najbliżsi uzależnionego w pierwszej kolejności zauważają również, jak alkohol wpływa na twarz. Zmiana wyglądu zewnętrznego rzuca się bowiem w oczy zwłaszcza w zaawansowanych fazach rozwoju uzależnienia. Gdy chory trwa w ciągach alkoholowych (w stadium przewlekłym i krytycznym), zmianie mogą ulec nawet jego rysy twarzy.
Jako pierwsze zewnętrzne objawy uzależnienia, widoczne na twarzy chorego, wymienia się zaczerwienienie skóry oraz nadmierną widoczność bruzd zmarszczkowych. Regularne i nadmierne spożywanie alkoholu sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, a niektóre wręcz pękają, tworząc charakterystyczne pajączki. U uzależnionego można zatem w łatwy sposób dostrzec charakterystyczny rumień, obejmujący szczególnie okolicę nosa. Widoczne zmarszczki to również efekt szkodliwego wpływu alkoholu na organizm człowieka. Obecność toksyn zmniejsza produkcję kolagenu, co prowadzi z kolei do przyspieszenia procesu starzenia się skóry wywołanego przez wolne rodniki. Twarz starzeje się szybciej, traci swoją elastyczność i jędrność, matowieje, a nawet szarzeje.
Sposób, w jaki alkoholizm wpływa na wygląd zewnętrzny człowieka, widoczny jest również ze względu na brak ogólnego odżywienia organizmu. Osoba uzależniona w ciągu alkoholowym nie zastanawia się nad własnymi działaniami prozdrowotnymi. Istotne jest dla niej wyłącznie spożywanie kolejnych dawek alkoholu i tym samym unikanie objawów głodu alkoholowego. Głód metaboliczny pozostaje niemal nieodczuwalny.
Dlaczego pojawia się opuchlizna twarzy po alkoholu? Jak wygląda twarz podczas choroby alkoholowej?
Rozważając, jak alkohol wpływa na twarz, nie sposób nie wspomnieć o jej opuchnięciu. Przyczyną takiego wyglądu twarzy jest powiększenie naczyń krwionośnych. Dochodzi do niego w wyniku osłabienia struktury naczyń. Opuchlizna alkoholowa jako widoczny objaw uzależnienia znika wówczas, gdy w organizmie osoby uzależnionej nie ma już substancji odurzającej i stan naczyń krwionośnych wraca do normy.
Charakterystyczne objawy nadużywania alkoholu to nie tylko nadmierne zmarszczki, czerwona twarz i opuchnięte oczy – dlaczego alkohol zmienia twarz?
Alkohol ponadto silnie wysusza skórę, co prowadzi do jej licznych uszkodzeń i otarć. Jest ona również szczególnie narażona na infekcje i stany zapalne. One z kolei decydują o kondycji skóry i jakości wyglądu zewnętrznego osoby uzależnionej. Alkohol powoduje skrajne odwodnienie i wycieńczenie ustroju, co widoczne jest przede wszystkim w kolorycie skóry. Co więcej, obszar blisko oczu osoby uzależnionej staje się bogaty w sińce i cienie. Charakterystyczne są ponadto opuchnięte oczy, słabe napięcie skóry twarzy i częste choroby skóry.
Poprzez nadmierne spożywanie alkoholu ograniczamy organizmowi możliwość przyswajania składników odżywczych. Szczególnie istotne dla zdrowia i kondycji skóry są natomiast witaminy A, C i E. Przy ich niedoborze skóra staje się narażona na szkodliwe działanie zanieczyszczeń oraz promieni ultrafioletowych. Pogorszeniu ulega również stan włosów i paznokci.
Jak alkohol wpływa na twarz – nos alkoholowy
Czerwona twarz po alkoholu to konsekwencja powstałego rumienia widocznego przede wszystkim w okolicy nosa. Szczególnym rodzajem zaczerwienienia i opuchnięcia twarzy osoby uzależnionej od alkoholu jest powiększony, kalafiorowaty nos alkoholika. Czerwony nos stał się niejako znakiem rozpoznawczym chorych z trudnościami alkoholowymi. Jest on charakterystyczny przede wszystkim dla wieloletnich uzależnionych, u których dochodzi do zmian wielonarządowych i ogólnoustrojowych.
Nos alkoholowy jest schorzeniem skórnym. Charakterystyczny jest dla niego znaczny obrzęk skóry i powiększenie nosa, zaczerwienienie oraz nierówności na jego powierzchni. Wywodzi się pośrednio ze zmian trądzikowych (trądziku różowatego). Nieleczony i w zaawansowanych stadiach swojego rozwoju może skutkować rozszerzeniem naczyń krwionośnych i ich pękaniem. W rezultacie zmienia się wygląd całej twarzy chorego. Na nosie lub wokół niego powstają liczne krosty, nadając mu nierówny i nieestetyczny wygląd.
Jak alkohol wpływa na twarz, wygląd zewnętrzny i cały organizm człowieka? Konsekwencje nadmiernej ilości spożywanego alkoholu
Alkohol zmienia twarz w sposób, który widać gołym okiem. Niezauważalny na pierwszy rzut oka jest z kolei wpływ alkoholu na żołądek, mózg, serce i inne narządy wewnętrzne. Ponadto alkohol wpływa na trzustkę, funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększa ryzyko powstawania zaburzeń psychicznych. W wątrobie po spożyciu alkoholu w nadmiernych ilościach może dojść do stłuszczenia, ograniczenia prawidłowego sposobu jej funkcjonowania, a nawet niebezpiecznej marskości. To, jak alkohol wpływa na twarz, jest zatem jedynie czubkiem góry lodowej.
Duże ilości alkoholu pite codziennie i bez przerwy, prowadzą do zwiększonej tolerancji na alkohol. Organizm uzależnionego przyzwyczaja się bowiem do stałej obecności toksyny w krwiobiegu. Nie oznacza to jednak, że z czasem zmniejszają się symptomy choroby alkoholowej. Wręcz przeciwnie – u osób regularnie spożywających alkohol występuje ból brzucha, zawroty głowy, biegunka po alkoholu, zaburzenia neurologiczne, a nawet psychoza.
Odstawienie alkoholu pierwszym krokiem do trzeźwości i poprawy wyglądu
Nadmierna konsumpcja alkoholu prowadzi nie tylko do zmian w wyglądzie, ale również do zmian zachowania, a nawet zaburzeń osobowości. One mogą z kolei stać się szczególnie niebezpieczne dla najbliższych osób z otoczenia uzależnionego. Rola rodziny w leczeniu uzależnienia jest zatem nieoceniona. To zwykle jej członkowie jako pierwsi dostrzegają niepokojące objawy sugerujące rozwój choroby alkoholowej. Jak najszybsze rozpoczęcie terapii jest z kolei kluczowe dla powodzenia oddziaływań leczniczych w kierunku wyjścia z nałogu alkoholowego.
Podstawowym działaniem jest przerwanie ciągu alkoholowego i odstawienie alkoholu. W tym celu należy zgłosić się do specjalistów na profesjonalny detoks alkoholowy. Kolejnym krokiem terapeutycznym jest psychoterapia. U niektórych chorych pomocne okazuje się także zastosowanie awersyjnych metod wspomagających leczenie. Wśród nich największą popularnością cieszy się wszywka alkoholowa, czyli Esperal.
Zostaw swój komentarz