O tym, ile kosztuje usuwanie znamion, decyduje przede wszystkim metoda, którą posłuży się lekarz w celu usunięcia znamienia. Inny koszt niesie ze sobą zabieg chirurgiczny, inny laseroterapia, a jeszcze inny – elektrokoagulacja. Te metody są bowiem najczęściej wybierane przez lekarzy i pacjentów. Umożliwiają szybkie pozbycie się niechcianych i niebezpiecznych pieprzyków oraz innych znamion. Nawet tych, które mają charakter chorobowy.
Aby szczegółowo dowiedzieć się, ile kosztuje usuwanie znamion, pacjent powinien udać się do wybranej przez siebie placówki specjalistycznej. Tam zostanie poddany skrupulatnemu badaniu i lekarz przeprowadzi z nim wywiad medyczny. Dzięki takim działaniom możliwe jest określenie zarówno preferencji, jak i potrzeb kuracjusza. Indywidualnie do nich dobiera się zaś odpowiednią ścieżkę leczenia zmian skórnych. Nie każde znamię wymaga skomplikowanych zabiegów. Niektóre warto jednak wyciąć nawet ze względów profilaktycznych.
Spis treści:
Kiedy usunąć znamię?
Znamiona usuwa się obecnie głównie z dwóch przyczyn: kosmetycznych i zdrowotnych. Jeżeli kierują nami pobudki estetyczne, możemy skorzystać z kilku możliwości i metod wykonania zabiegu. Placówki i lekarze oferują zatem pacjentom mezoterapię, kriochirurgię, elektrokoagulację i laseroterapię. Wszystkie te możliwości opierają się jednak na konieczności uszkodzenia tkanki skórnej, na której znajduje się znamię. Co za tym idzie, nie można jej przekazać do dalszej diagnostyki i szczegółowych badań. Biopsję umożliwia wyłącznie chirurgiczne usuwanie znamion i z tego względu zaleca się je pacjentom z niepewną diagnozą lub podejrzeniem rozwoju choroby. Dlatego też to, ile kosztuje usuwanie znamion, zależy głównie od ich charakteru.
W procesie diagnostyki niezwykle istotne jest samodzielne badanie znamion. Powinno się je wykonywać systematycznie, przynajmniej raz w miesiącu. Polega na dokładnym zbadaniu i obejrzeniu wszystkich znamion skórnych, znajdujących się na naszym ciele. Ponieważ dotarcie do niektórych z nich może być kłopotliwe, zwłaszcza jeżeli zlokalizowane są one np. na plecach, warto zaopatrzyć się w lusterko kosmetyczne. Można również poprosić o pomoc w samobadaniu bliską osobę. Czujność powinny wzbudzić takie objawy jak: zaczerwienienie znamienia, asymetria, nagła zmiana wyglądu, nieregularność brzegów, niejednolity, zmienny kolor i duży rozmiar. Również gdy zmiana nagle ewoluuje i szybko wzrasta, oznacza to, że dzieje się z nią prawdopodobnie coś niedobrego. Cechy te należą bowiem do kryteriów rozwoju czerniaka (ABCDE). Mogą zatem świadczyć o rozwoju niebezpiecznej dla zdrowia i życia pacjenta choroby. Dlatego też każde znamię o podejrzanym charakterze należy niezwłocznie pokazać lekarzowi i poddać diagnostyce.
Ile kosztuje usuwanie znamion?
Usunięcie naczyniaka, pieprzyka, brodawki czy guza wygląda zawsze niemal identycznie. Przebieg zabiegu jest schematyczny, dzięki czemu samo usunięcie uważa się za mało inwazyjne i bezpieczne dla zdrowia pacjenta. Jeżeli zmiany skórne zlokalizowane są na płaskim obszarze ciała (przedramię, ramię, plecy, nogi), zabieg jest ułatwiony, nie wymaga bowiem zachowania szczególnej precyzji i ostrożności przez lekarza. Wymagana ona jest głównie, jeżeli pacjent decyduje się na usuwanie znamion z twarzy. Koszt takiego zabiegu rozpoczyna się od 600 złotych, podczas gdy usunięcie znamienia z innych lokalizacji na ciele pacjenta jest o 100 złotych tańsze (500 zł).
W Centrum Medycznym Galmedic możliwe jest ponadto usunięcie kilku zmian jednorazowo. O takim działaniu decyduje jednak ostatecznie lekarz. Bierze pod uwagę zarówno charakter wycinanych zmian, jak i ich lokalizację oraz wielkość. Oczywiste jest, że nie może on podczas jednego zabiegu wyciąć kilku dużych zmian, umiejscowionych daleko od siebie. Byłoby to działanie na szkodę pacjenta. Ponadto, wycięcie zmian o dużych rozmiarach wiąże się z koniecznością wydłużenia rekonwalescencji kuracjusza. Wycięcie pierwszej zmiany kosztuje 500 złotych, a koszt usunięcia każdej kolejnej to 350 złotych. W Galmedic istnieje również możliwość wykonania dodatkowej konsultacji z chirurgiem, która kosztuje 100 zł. Opinie pacjentów o tym, ile kosztuje usuwanie znamion, są natomiast podzielone. Jedno jest pewne – skuteczność zabiegu jest jego ogromną zaletą i przemawia na korzyść tego rodzaju profilaktyki czerniaka.
Metoda chirurgiczna
Ponieważ wyłącznie chirurgiczne usuwanie znamion jest sposobem na czerniaka, najczęściej tę metodę zaleca się jako prewencyjną w zapobieganiu rozwoju chorób skóry. Polega ono na wykonaniu nacięcia na skórze pacjenta za pomocą skalpela. Operator prowadzi je w taki sposób i taką drogą, by wyciąć znamię w całości i wraz z marginesem zdrowej tkanki. W ten sposób zapobiega się nawrotom i niebezpiecznym schorzeniom, wśród których największy strach wzbudza u pacjentów rak skóry. Powstałą ranę chirurg zaszywa, używając nici chirurgicznych, a pobrany wycinek skóry umieszcza w specjalnie przygotowanym roztworze formaliny. W ten sposób zapobiega jego rozkładowi. W nienaruszonej formie tkanki muszą bowiem dotrzeć do laboratorium, gdzie analitycy obejrzą je pod mikroskopem. Biopsja stanowi zwykle potwierdzenie lub uszczegółowienie diagnozy postawionej wstępnie przez lekarza specjalistę. Na podstawie jej wyniku można skierować pacjenta na dalsze leczenie (dermatologiczne, onkologiczne, itp.). Cena badania histopatologicznego jest stała i wynosi 60 zł.
Zostaw swój komentarz