Wszywka alkoholowa jest coraz częściej wybieraną metodą wspomagającą leczenie alkoholizmu. Jej substancją aktywną jest disulfiram, znany pod nazwą Esperal. Niestety przed rozpoczęciem terapii niewielu potencjalnych pacjentów widzi konieczność zadania lekarzowi pytania, czy Esperal szkodzi zdrowiu.
Osoby uzależnione odpowiedzi na tę wątpliwość poszukują w różnorodnych źródłach. Niestety coraz rzadziej zasięgają opinii specjalistów. Ponieważ żyjemy obecnie w czasach natłoku informacyjnego, powinniśmy skonfrontować ze sobą różne opinie. Niedawno do osób uzależnionych dobiegły między innymi informacje, że zaprzestano stosowania wszywek alkoholowych. Jednakże po upływie krótkiego czasu, produkcja tabletek z disulfiramem została wznowiona. Czy Esperal szkodzi zdrowiu, skoro wzbudza tak wiele kontrowersji?
Spis treści:
Działanie wszywki alkoholowej
Wszywka alkoholowa ma formę tabletki z disulfiramem, którą lekarz umieszcza w ciele pacjenta. Substancja aktywna wydziela się do krwiobiegu trzeźwej osoby uzależnionej, nie wywołując żadnych skutków ubocznych. Inaczej jest w przypadku jej kontaktu z alkoholem, który przenika do krwi. Wystarczy niewielka jego ilość, by zaistniała tzw. reakcja disulfiramowa. Jej wystąpienie związane jest z blokadą enzymu niezbędnego dla prawidłowo przebiegającego procesu metabolizmu alkoholu. Pod wpływem Esperalu enzym (dehydrogenaza aldehydowa) jest blokowany. W znacznym stopniu zaburza to proces trawienia alkoholu.
Częściowo strawione substancje krążą we krwi zaszytego alkoholika. Jedną z nich jest aldehyd octowy. Przez brak enzymu odpowiedzialnego za proces rozkładu tej substancji do postaci nieszkodliwej (kwasu octowego) w organizmie dochodzi do zwiększenia jej stężenia. Kilkukrotnie podwyższone może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia.
Zastosowanie podskórnej dawki Esperalu to skuteczny sposób na alkoholizm. Dzięki niej nie musimy pamiętać o doustnych farmaceutykach. To, że alkoholik ma w swoim ciele lek, który ciągle jest w gotowości do działania, stanowi największą zaletę tej metody. Drugą z nich jest czasowe działanie substancji. Aktywna jest ona bowiem tylko w kontakcie z alkoholem. Dla trzeźwego organizmu pozostaje całkowicie obojętna. O tym, jak długo działa Esperal decyduje przede wszystkim stopień uzależnienia pacjenta oraz dawka leku ustalona indywidualnie przez lekarza. Najczęściej substancja uwalnia się do organizmu przez rok.
Czy Esperal szkodzi zdrowiu? Ryzyko
Szkodliwość Esperalu związana jest bezpośrednio ze skutkami nieprzestrzegania zaleceń lekarskich. Pierwszym z nich jest zawsze powstrzymanie się od spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci. Gdy pacjent to bagatelizuje, stwarza ryzyko wystąpienia szkodliwych objawów. Łączenie disulfiramu z etanolem przyczynia się do występowania zwielokrotnionych i nasilonych objawów popularnego kaca. To nic innego jak zatrucie alkoholem. W przypadku „zaszytego” alkoholika objawy te mogą przybrać nie tylko nieprzyjemny, ale i niebezpieczny wymiar. Doprowadzenie do kumulacji wysokiego stężenia aldehydu octowego we krwi skutkuje dolegliwościami ze strony układu oddechowego, nerwowego, krążenia. W konsekwencji może doprowadzić do wystąpienia trudności z oddychaniem, zaburzeń pracy serca, a nawet jej zatrzymania. Brak odpowiedniej pomocy i szybko podjętej akcji resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzi do śmierci osoby uzależnionej.
Jako substancja, disulfiram nie jest ani toksyczny, ani szkodliwy. Wszystko to jednak pod warunkiem, że nie sprawdzamy tego, jak oddziałuje z alkoholem. Gdy alkoholik pozostaje trzeźwy, nie musi obawiać się żadnego niebezpieczeństwa. Skutki uboczne Esperalu dotyczą tylko tych osób, które łączą terapię awersyjną ze stosowaniem używek. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy Esperal szkodzi zdrowiu, nie istnieje. Tak, jeśli zaniedbasz lekarskie zalecenia i nadal pozostaniesz w ciągu alkoholowym. Nie, jeśli pozostaniesz trzeźwy.
Terapia uzależnień
By terapia awersyjna, której elementem jest Esperal, przyniosła jak najlepsze rezultaty, powinna być połączona z innymi metodami leczenia uzależnień. Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm? Nie, ale to nie zmniejsza jej skuteczności. To jej zastosowanie wpływa bowiem na przerwanie ciągu alkoholowego i podjęcie decyzji o walce z nałogiem. To ona skutecznie odstrasza alkoholika od sięgnięcia po substancję, która dotychczas była dla niego źródłem przyjemności. Dzięki niej w umyśle nałogowca powstają reakcje nawykowe kojarzące alkohol z bólem i dyskomfortem zarówno psychicznym, jak i fizycznym.
Niestety nie każdy alkoholik może się „zaszyć”. Choć zabieg jest bezpieczny i krótki, istnieją pewne przeciwwskazania do wszycia Esperalu. Do najważniejszych z nich należą: choroby układu krążenia, układu nerwowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby wątroby, zaburzenia psychiczne. Oczywiście do zabiegu nie zakwalifikują się również ci, którzy pozostają w stanie upojenia alkoholowego. Alkoholik musi być trzeźwy przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg.
Zostaw swój komentarz