Czego powinien unikać alkoholik? Wyzwalacze głodu alkoholowego – czyli pokusa uzależnienia

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Czego powinien unikać alkoholik? Wyzwalacze głodu alkoholowego – czyli pokusa uzależnienia
czego powinien unikać alkoholik

Alkoholizm jest złożonym schorzeniem o objawach psychosomatycznych. Może się z nim zmagać praktycznie każdy, niezależnie od statusu ekonomicznego, wieku, płci, wykształcenia czy zawodu. W przypadku większości chorych przebieg choroby alkoholowej jest podobny. Zwykle rozpoczyna się ona od okazjonalnego sięgania po kieliszek w towarzystwie innych osób. Z czasem przekształca się w groźne uzależnienie, polegające na poszukiwaniu coraz to nowych okazji do wypicia trunku. Nałogowiec rozpoczyna picie w samotności. Ilość i częstotliwość wypijanej toksyny wymyka się mu spod kontroli, mimo że najczęściej on sam twierdzi inaczej. W zaawansowanej fazie rozwoju alkoholizmu osoba uzależniona zmaga się z długotrwałymi ciągami alkoholowymi. Trudno przerwać je samodzielnie w środowisku domowym głównie ze względu na nieprzyjemne objawy głodu alkoholowego. Występują one niemal u każdego, kto chce podjąć abstynencję po okresie długotrwałego picia alkoholu. Czego powinien unikać alkoholik, by na stałe zrezygnować z substancji odurzającej i pozostać trzeźwym uzależnionym?

Jedną z najważniejszych umiejętności, jakimi powinien posługiwać się alkoholik, chcący zachować trzeźwość, jest unikanie tzw. wyzwalaczy. Mianem tym określa się wszelkie czynniki, których obecność może powodować zwiększenie chęci uzależnionego do sięgnięcia po alkohol etylowy. Są one szczególnie niebezpieczne podczas głodu alkoholowego. Czego powinien unikać alkoholik? Uzależnienie od alkoholu i samo spożywanie substancji odurzającej najczęściej kojarzy się nałogowcom z konkretnymi sytuacjami, odczuciami, emocjami i zachowaniem, a nawet osobami. W przypadku nagłego odstawienia etanolu unikanie tych skojarzeń jest jednym z warunków koniecznych do utrzymania trzeźwości w celu ograniczenia ryzyka nawrotu choroby alkoholowej. Gdy objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego są szczególnie dotkliwe, nałogowiec nie znajduje się pod opieką specjalistów, a dodatkowo narażony jest na niekorzystne działanie wyzwalaczy, sięga po nieskutecznego klina – decyduje się na powrót do ciągów alkoholowych, by ograniczyć nieprzyjemne skutki odstawienia alkoholu. Z tego względu nie zaleca się samodzielnego przerywania ciągu alkoholowego.

Alkoholizm i konsekwencje ciągu alkoholowego

Aby odpowiedzieć na pytanie, czego powinien unikać alkoholik, warto poznać mechanizm uzależnienia. Alkoholizm jest trwałym schorzeniem, po którego leczeniu nie jest możliwy powrót do stanu sprzed momentu zachorowania. Sam moment rozpoczęcia się choroby alkoholowej u człowieka rzadko jest zauważany zarówno przez samego chorego, jak i przez jego najbliższych. Uzależnienie od alkoholu rozwija się podstępnie i może dotyczyć każdego. Pojawia się w konsekwencji nadmiernego spożywania alkoholu i stopniowego przyzwyczajenia organizmu do określonego stężenia toksyny w krwiobiegu. Pod wpływem działania etanolu w ustroju człowieka dochodzi do szeregu zmian metabolicznych i biochemicznych. Uszkadza się struktura i sposób funkcjonowania niemal wszystkich narządów.

Długotrwałe picie wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu poznawczym człowieka, upośledzając zdolności skupienia uwagi, zapamiętywania i koncentracji. Jedynym sposobem na ograniczenie skutków długotrwałego nadużywania alkoholu jest jego odpowiednio szybkie odstawienie. By przerwanie ciągu alkoholowego i leczenie objawów głodu alkoholowego przebiegało sprawnie i skutecznie, należy zastanowić się nad tym, czego powinien unikać alkoholik na swojej drodze do trzeźwości. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby alkoholowej. W ustaleniu planu terapii i zmianie nastawienia osoby pijącej do własnych trudności pomagają specjaliści. Oferują wsparcie w ośrodkach leczenia uzależnień.

Czego powinien unikać alkoholik – najczęstsze wyzwalacze i pokusa uzależnienia

Najczęściej pokusa sięgnięcia po kolejne kieliszki trunku jest na tyle silna, że alkoholik nie jest w stanie samodzielnie utrzymać długotrwałej abstynencji. Nie radzi sobie z objawami odstawiennymi, a wyzwalacze głodu alkoholowego stają się dla niego usprawiedliwieniem dla kolejnych dawek przyjmowanego etanolu. Codziennością stają się kłamstwa alkoholika, dzięki którym tłumaczy on swoje zachowanie i manipuluje rzeczywistością, naginając ją wedle własnych potrzeb i preferencji. Ponieważ nadmierne spożywanie alkoholu powoduje zmiany osobowości u alkoholika, istotne staje się pytanie, czego powinien unikać alkoholik, by zaprzestać spożywania toksyny?

Aby życie z alkoholikiem stało się łatwiejsze, warto pamiętać o konieczności unikania wyzwalaczy, nazywanych również potocznie zapalnikami. Samo ograniczenie alkoholu lub całkowite jego odstawienie nie jest gwarancją sukcesu terapeutycznego. O efektywnym leczeniu choroby alkoholowej można mówić dopiero wówczas, gdy rezultatem terapii jest długotrwała wstrzemięźliwość alkoholika, czyli jego trwanie w trzeźwości. W tym celu chorzy powinni unikać przede wszystkim towarzystwa ludzi, którzy spożywają alkohol etylowy lub namawiają do jego wypicia. Czego powinien unikać alkoholik? Niewskazane jest również odwiedzanie miejsc, kojarzonych z piciem lub stwarzających okazję do spożycia etanolu. Alkoholicy często w swoim umyśle walczą również z tym, by nie rozpamiętywać i nie przypominać sobie przyjemnych chwil związanych z alkoholem. Nie należy jednak unikać nieprzyjemnych uczuć. Bezsilność wobec alkoholu jest bowiem jedną z najczęstszych przyczyn powrotu do nałogu i przerwania abstynencji. Złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego pozwala stacjonarny detoks alkoholowy jako element kompleksowej terapii alkoholizmu.

Oczywiście podstawowym wyzwalaczem dla każdego alkoholika jest sama substancja odurzająca. Stąd też nie należy trzymać alkoholu w domu, nie kupować i nie dawać go w prezencie. Warto ponadto upewniać się przed zakupem, że produkty, które chcemy spożyć, nie zawierają w swoim składzie etanolu. Wyzwalacze mogą mieć ponadto charakter niezwykle indywidualny. W przypadku niektórych pacjentów mogą być nimi nawet zapachy, dźwięki lub kolory.

Czego powinien unikać alkoholik? Jak osoba uzależniona może wytrwać w trzeźwości?

Kluczem do sukcesu terapeutycznego osoby uzależnionej jest jej samoświadomość i samoobserwacja. Najskuteczniej pracuje się z doświadczonymi specjalistami w ośrodkach leczenia uzależnień. Równie dobre są spotkania we wspólnocie AA (Anonimowych Alkoholików), pod okiem specjalistów. Osoba chora, współpracując również z innymi uzależnionymi, uczy się odpowiednio wcześnie wyłapywać objawy nawrotu. Popularnością wśród uzależnionych cieszy się ponadto program HALT. Według jego założeń pacjent nigdy nie powinien być głodnym, złym, samotnym i/lub zmęczonym. Stany te mogą stać się zapalnikami i sprzyjać kolejnym ciągom alkoholowym. Głód alkoholowy może zostać wywołany nawet prozaicznym uczuciem pragnienia. W kontaktach z innymi osobami nie warto stosować nieprawdziwych wymówek. Poinformowanie najbliższych o powodzie unikania spożywania alkoholu jest rozwiązaniem najskuteczniejszym. W stosunku do obcych osób wystarczyć powinien prosty komunikat typu: „dziękuję, w ogóle nie piję alkoholu”. Towarzystwo, które nachalnie namawia do picia, warto zmienić.

Czego powinien unikać alkoholik – objawy głodu alkoholowego – Alkoholowy Zespół Abstynencyjny a odstawienie alkoholu

Objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego odczuwalne są dla większości alkoholików już w początkowym okresie trzeźwienia ich organizmu, czyli już nawet po upływie kilkudziesięciu minut od odstawienia alkoholu etylowego. Są dokuczliwe, a ich nasilenie wzrasta wraz z upływem czasu. Niweluje się je z wykorzystaniem farmakoterapii. Najczęściej lekarze zlecają środki uśmierzające ból, nasenne, przeciwwymiotne i uspokajające. Ich działanie ogranicza fizyczne i psychiczne objawy odstawienne i pozwala wytrwać w trzeźwości. Alkoholizm to choroba, która dotyka sfery psychicznej i fizycznej zdrowia człowieka. Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do występowania schorzeń takich jak: niewydolność i marskość wątroby, zaburzenia pracy serca. Nadmierne picie przyczynia się do powstawania otyłości brzusznej (brzuch alkoholowy). Niezaprzeczalny jest ponadto wpływ alkoholu na mózg. Niektóre z tych zmian są odwracalne, jednak liczy się tu przede wszystkim czas, który upłynął od początku rozwoju uzależnienia do rozpoczęcia terapii choroby alkoholowej.

Detoks sposobem na pokonanie uzależnienia i utrzymanie trzeźwości – czyli ja leczyć alkoholizm?

Jak wyjść z uzależnienia i zachować długotrwałą abstynencję? Od podjętych działań terapeutycznych zależy to, jak długo żyje alkoholik. Najskuteczniejszym i jednocześnie najpopularniejszym sposobem na odzyskanie równowagi organizmu po długotrwałych okresach ciągów alkoholowych jest odtrucie. By przyczynić się do polepszenia ogólnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, zaleca się korzystanie z kilku elementów kompleksowej terapii alkoholizmu jednocześnie. Wśród nich wymienia się Esperal i psychoterapię alkoholizmu.

Czego powinien unikać alkoholika? W pokonaniu uzależnienia nie wystarczy bowiem jedynie silna wola i motywacja pacjenta. Nawet jeżeli będzie on unikał wyzwalaczy, odzyskanie kontroli nad swoim życiem zajmie mu dłuższy czas, który warto spędzić ze wsparciem specjalistów. Nie bez znaczenia jest również rola najbliższego otoczenia nałogowca. W rodzinach z problemem alkoholowym wszyscy członkowie wspólnoty czują się bezsilni i bezradni wobec uzależnienia. Nierzadko doświadczają przemocy i agresji ze strony nałogowca, a niektórzy potrzebują wsparcia również ze względu na współuzależnienie.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600