Wszystkie nadmiernie przyjmowane kalorie, niezależnie od źródła, z jakiego pochodzą, odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej w ludzkim organizmie. Dlatego również alkohol etylowy spożywany w nadmiernych ilościach może się wiązać z rozwojem otyłości brzusznej. Brzuch alkoholowy (piwny), bo o nim tu mowa, powstaje jako wynik szkodliwego działania alkoholu. Każdy, kto w swojej codziennej diecie wybiera napoje procentowe i dostarcza je do organizmu, musi pamiętać o konsekwencjach, jakie niosą ze sobą tego rodzaju wybory. Skutki takiego działania odbijają się bowiem w sposób nie tylko odczuwalny na kondycji i zdrowiu organizmu, ale są również widoczne. Ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej u osób uzależnionych od alkoholu etylowego w równym stopniu dotyczy mężczyzn i kobiet. W licznych badaniach udowodniono, że u płci pięknej objawia się ona w postaci sylwetki typu jabłko.
Z rozrostem tkanki tłuszczowej mamy do czynienia wówczas, gdy dostarczamy zbyt dużą ilość kalorii do organizmu wraz z codzienną dietą. Podaż kalorii jest zbyt wysoka wtedy, gdy człowiek nie jest w stanie podjąć takiej aktywności, podczas której może spalić określoną ilość nadwyżki energii. Kumuluje się ona zatem w formie komórek tłuszczowych, które gromadzą się w organizmie zależnie od wielu czynników. Wśród nich najważniejszymi są czynniki endokrynologiczne i płeć człowieka. Brzuch alkoholowy zwykle staje się bardziej widoczny u osób starszych, zwłaszcza w wieku podeszłym. Można go jednak zauważyć również u młodych osób nadużywających etanolu. Okazjonalnie spożywany alkohol przyczynia się z kolei do wzrostu apetytu. To pociąga za sobą spożywanie większych ilości pokarmów podczas jednoczesnego stosowania etanolu. Realnie przyczynia się zatem do wzrostu poziomu tkanki tłuszczowej nie tylko na brzuchu, ale również w całym organizmie.
Spis treści:
Przyczyny brzucha alkoholowego
Główną przyczyną, dla której rośnie brzuch alkoholowy, jest zbyt duże i częste spożywanie napojów alkoholowych, będących źródłem węglowodanów. Ich wchłanianie upośledza ponadto insulinooporność, która również może przyczyniać się do powstawania otyłości brzusznej w wyniku spożywania dużych ilości alkoholu. Inną przyczyną tego stanu jest nadmierna podaż w diecie cukrów prostych i tłuszczów trans. Niezdrowa dieta w połączeniu z istniejącymi zaburzeniami metabolicznymi i szkodliwym działaniem toksyny powoduje zmniejszenie wrażliwości komórek na działanie insuliny. W konsekwencji dochodzi do zamknięcia komórek mięśniowych, co uniemożliwia dalsze magazynowanie insuliny. Alkohol wykazuje ponadto działanie opóźniające proces spalania i metabolizmu tłuszczu. Sprzyja jego długotrwałemu magazynowaniu, a u osób pijących alkohol można ponadto zauważyć ograniczenie procesu wydzielania żółci wątrobowej. Sama wątroba szybciej się zużywa. Jej działanie ulega dysfunkcjom, w związku z nadmierną ekspozycją na trunki wysokoprocentowe i konieczność ich nieprzerwanego metabolizmu.
Jak wygląda brzuch alkoholowy?
Jak sama nazwa wskazuje, brzuch alkoholowy pojawia się jako tkanka tłuszczowa, zlokalizowana przede wszystkim w obszarze brzucha człowieka. Ten typ otyłości jest nie tylko zauważalny gołym okiem dla osób postronnych i stanowi defekt estetyczny. Stwarza ponadto niebezpieczeństwo dla zdrowia osoby otyłej. Objawia się stopniowo powiększającym się obwodem brzucha i talii. Charakterystyczny dla piwoszy, ale również dla amatorów innych trunków. Cechuje się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej zlokalizowaną w obrębie jednego miejsca na ciele. Zwykle osoby zmagające się z brzuchem alkoholowym pozostają szczupłe w innych miejscach ciała. Otyłość widoczna jest jedynie w obrębie brzucha. Większy obwód talii może występować u osób chorych i zdrowych, uzależnionych od nadmiernego spożywania alkoholu lub nie.
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn otyłość powstająca wskutek nadużywania etanolu występuje głównie z przodu brzucha. Przypomina wzdęty brzuch lub tzw. brzuch cukrowy. Zależnie od budowy ciała i sylwetki pacjenta, u niektórych z nich otyłość ta może lokalizować się również na pośladkach i biodrach. Czasami rozlewa się na boki. Zwiększaniu obwodu talii sprzyja brak aktywności fizycznej, dostarczanie organizmowi pustych kalorii, stosowanie licznych źródeł węglowodanów prostych, cukrów rafinowanych. Jeżeli chory na czas nie zadba o kondycję swojego organizmu otyłość brzuszna, może lokalizować się następnie w głębszych warstwach tkanek, nadal się rozrastając. W konsekwencji prowadzi do cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, ograniczenia przyswajania substancji odżywczych w układzie pokarmowym i innych licznych problemów ze zdrowiem.
Czy brzuch alkoholowy to wyłącznie problem estetyczny?
Brzuch alkoholowy, inaczej nazywany również brzuchem piwnym lub mięśniem piwnym, to nie tylko problem natury estetycznej. Stwarza on bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia nałogowca, gdyż tłuszcz trzewny otacza narządy wewnętrzne, ulokowane w jamie brzusznej. Oznacza to, że w konsekwencji nadmiernego nagromadzenia się tej tkanki w rejonie brzucha zwiększa się ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń. Mowa tu przede wszystkim o chorobach metabolicznych (cukrzycy), nadciśnieniu tętniczym krwi, stłuszczeniu wątroby. Chorzy mogą zmagać się również z poważnymi konsekwencjami ze strony układu sercowo-naczyniowego.
Otyłość brzuszna prowadzi ponadto do zaburzeń w prawidłowym przebiegu procesów przemiany materii. Negatywnie wpływa na gospodarkę lipidową całego organizmu, prowadzi do problemów z ruchomością stawów i bolesności kręgosłupa. Innymi dolegliwościami, na jakie skarżą się osoby posiadające brzuch alkoholowy, są przede wszystkim: wzdęcia, ból brzucha po spożyciu alkoholu, podrażnienie śluzówki żołądka i całego układu pokarmowego, pobudzenie perystaltyki, a w efekcie biegunka i nudności. Otyłość brzuszną należy wziąć pod uwagę również, zastanawiając się nad tym, jak długo żyje alkoholik. Choć bezpośrednio rzadko staje się ona przyczyną zgonu poalkoholowego, pośrednio przyczynia się do szeregu zaburzeń i niewydolności. One z kolei mogą skutkować nagłym zatrzymaniem krążenia i złożonymi zaburzeniami współpracy wszystkich układów.
Jak zgubić brzuch piwny i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?
Ilość tłuszczu trzewnego mierzy się, biorąc pod uwagę obwód talii. Istnieje ścisła zależność pomiędzy wartością obwodu, a wzrostem ryzyka rozwoju groźnych dla zdrowia schorzeń. Im większy jest obwód talii, tym wyższe ryzyko. Czego powinien unikać alkoholik, by ograniczyć otyłość, a wręcz pozbyć się brzucha alkoholowego i jego konsekwencji? Ponieważ to spożywanie alkoholu przyczynia się do odkładania tłuszczu w obrębie jamy brzusznej, odpowiedź jest podobna jak w przypadku pytania o to, jak wyjść z uzależnienia. W pierwszej kolejności należy przede wszystkim ograniczyć spożycie alkoholu etylowego. Warto ponadto wyeliminować podaż cukrów prostych w diecie, zachować zdrowy deficyt kaloryczny i zwiększyć poziom aktywności fizycznej. W celu zdiagnozowania istnienia potencjalnych chorób przewlekłych zaleca się wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych krwi. W razie konieczności – również badań obrazowych. Zacznij regularnie ćwiczyć, zbadaj ogólny stan swojego zdrowia, a przede wszystkim – skonsultuj się z lekarzem, który wyjaśni mechanizm powstawania tego rodzaju otyłości.
Odstawienie substancji odurzającej nie tylko sprzyja utracie tkanki tłuszczowej, ale również ograniczeniu niekorzystnego wpływu alkoholu na mózg i inne narządy. Dzięki rezygnacji z picia alkoholu można pozbyć się szeregu nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. Wśród nich wymienia się: czerwoną i opuchniętą twarz po alkoholu, zaburzenia psychiczne, w tym również depresję alkoholową i psychozę alkoholową, bezsenność, a nawet zmiany osobowości u alkoholika. Etanol ogranicza zdolności seksualne, wpływając na poziom libido i przyczyniając się do powstania impotencji alkoholowej. W skrajnych przypadkach u pacjentów może dochodzić do ataku padaczki alkoholowej, która może skutkować utratą przytomności lub nawet nagłym zatrzymaniem krążenia.
Zostaw swój komentarz