Leczenie alkoholizmu

Ból mięśni po alkoholu – czy jest normalny?

ból mięśni po alkoholu

Alkohol etylowy to toksyna, która szkodliwie wpływa na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Jej nadmiar w krwiobiegu człowieka wywołuje nie tylko objawy zatrucia, ale również nieodwracalne zmiany biochemiczne i strukturalne. Obejmują one takie narządy jak: wątroba, nerki, trzustka, serce i mózg. Substancja odurzająca wpływa ponadto na funkcjonowanie wszystkich układów – łącznie z układem mięśniowo-szkieletowym. Jedną z częstszych przypadłości, z jaką zmaga się szerokie grono nałogowców, jest ból mięśni po alkoholu. Szczególnie niebezpieczna może okazać się, gdy jej podłoże jest neurologiczne.

W pierwszej chwili ból mięśni po alkoholu kojarzy się ze zmęczeniem. Dolegliwości te nie są jednak powszechnymi zakwasami, jakie mogą wystąpić np. po wysiłku fizycznym. Wynikają z oddziaływania toksyny na włókna mięśniowe. Objawy są szczególnie dotkliwe dla osób uzależnionych, które zmagają się z konsekwencjami przewlekłej i krytycznej fazy rozwoju alkoholizmu. To u nich ciągi alkoholowe są nieprzerwane i mogą trwać nawet przez kilka lub kilkanaście tygodni. Wówczas doprowadzają one swój organizm na skraj wytrzymałości.

Jak alkohol wpływa na mięśnie i kości człowieka?

Z czego wynika ból mięśni po alkoholu? Etanol i inne toksyny zawarte w alkoholu osłabiają elastyczność włókien mięśniowych. Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi jednak nie tylko do osłabienia mięśni, ale wręcz ich stopniowego zaniku. Picie powoduje ponadto zaburzenia procesu wydzielania testosteronu. Hormon ten z kolei odpowiedzialny jest za wzrost masy mięśniowej. Bez możliwości systematycznego wzrastania i budowania nowych włókien, mięsień przestaje prawidłowo funkcjonować. Człowiek odczuwa ból mięśni i drżenia wzbudzające coraz większy niepokój. Co więcej, pod wpływem alkoholu dochodzi do zmiany macierzy metabolicznej, pozakomórkowej i zapalnej. Zmniejsza się intensywność procesu syntezy białek, co skutkuje niepoprawnym rozbudowaniem masy mięśniowej. U osoby uzależnionej stopniowo rozwija się rabdomioliza, czyli uszkodzenie mięśni, a nawet miopatia alkoholowa. Nadużywanie alkoholu jest ponadto uważane za czynnik ryzyka rozwoju osteoporozy.

Skąd się bierze ból mięśni po alkoholu?

Nadmierne spożycie alkoholu niesie ze sobą długotrwałe konsekwencje. Zatrucia alkoholowe i powszechny kac to najmniejsze zmartwienia osób nadużywających tej substancji odurzającej. Specjaliści alarmują, że ból mięśni po alkoholu częstotliwością przewyższa występowanie marskości wątroby. Okazuje się niezwykle groźny, może bowiem prowadzić nawet do trwałej niepełnosprawności.

Ból mięśni występujący po spożyciu alkoholu powodowany jest przez obecność aldehydu octowego w zbyt dużym stężeniu w krwiobiegu. To produkt rozkładu etanolu, który wchodzi w skład wolnych rodników. One zaś gromadzą się w komórkach i stymulują reakcję zapalną objawiającą się uczuciem zmęczenia i dolegliwościami bólowymi. Utrzymujący się stan patologiczny prowadzi głównie do spadku siły dynamicznej i statycznej kończyn. U wielu osób uzależnionych zauważalne są objawy niedowładu nóg. Chorzy często sami skarżą się na ból kończyn oraz częste drżenia mięśniowe.

Ból nóg po alkoholu – przyczyny

Uszkodzenie mięśni poprzecznie prążkowych sprawia, że kończyny dolne nie są w stanie prawidłowo funkcjonować – przede wszystkim nie unoszą ciężaru ciała. Przy próbach wstawania lub zmiany pozycji osoby uzależnione od alkoholu odczuwają silny ból, drętwienie kończyn, a nawet ich drżenie. Rabdomioliza powoduje ponadto patologiczne przedostawanie się do krwiobiegu składników komórek mięśniowych. Są one szkodliwe przede wszystkim dla nerek.

Ból nóg i mięśni po wypiciu alkoholu może być również objawem niedoborów witamin, minerałów i innych substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Picie alkoholu osłabia zdolność wchłaniania z przewodu pokarmowego mikro- i makroskładników odpowiedzialnych za sprawne działanie wszystkich układów.

Jak objawiają się bóle spowodowane nadmiernym piciem alkoholu?

Najczęściej dolegliwości bólowe występujące po alkoholu zlokalizowane są w mięśniach. Powszechnymi dolegliwościami są też m.in. ból głowy na kacu, biegunka po alkoholu i ból brzucha po alkoholu. Ostatnie z objawów wynikają z podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego etanolem. Oprócz szkodliwego wpływu alkoholu na żołądek specjaliści zwracają uwagę uzależnionych na wpływ alkoholu na trzustkę. Ona również może boleć, powodując nawet wymioty i utratę świadomości.

Osobom zastanawiającym się nad tym, jak alkohol wpływa na wątrobę, warto przypomnieć, czym jest marskość wątroby. Nadmierne zniszczenie tego organu uniemożliwia rozpoczęcie naturalnych procesów regeneracyjnych. Warto zatem pamiętać, że wątroba jest organem, w którym trawi się większość szkodliwych składników zawartych w alkoholu etylowym. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego narządu wpływa na zaburzenie szlaku metabolicznego etanolu. To z kolei przyczynia się do dalszej kumulacji toksyn wewnątrz ustroju. Spożywając nadmierne ilości alkoholu, chory sam nasila własne dolegliwości bólowe.

Drżenie mięśni po alkoholu – czy to objaw neurologiczny? Polineuropatia alkoholowa

Ból mięśni po alkoholu może wskazywać na rozwój polineuropatii alkoholowej. Może ona przejawiać się w dwóch postaciach – przewlekłej i ostrej. W postaci ostrej pacjent odczuwa krótkie i bolesne skurcze mięśni kończyn zarówno dolnych (nawet stóp i łydek), jak i górnych. W postaci przewlekłej odczuwalne jest z kolei znaczne osłabienie siły mięśni nóg. Do dolegliwości tych po upływie czasu dołączają również obrzęki i ból o stałym charakterze. Nieleczony ból mięśni po alkoholu powoduje złożone schorzenia. Chory nie jest w stanie wyprostować i zgiąć palców u rąk, co znacznie ogranicza jego sprawność. Szczególnie groźną postacią miopatii jest ta, która dosięga mięśni oddechowych. Ich uszkodzenie powoduje bowiem trudności z oddychaniem i duszności.

Czy ból mięśni po alkoholu należy leczyć?

Upośledzenie nerwów obwodowych na skutek nadużywania alkoholu etylowego może być przyczyną bólu mięśni i drżeń. Są one nie tylko uciążliwe, ale wręcz niebezpieczne dla zdrowia i życia. Utrzymujące się długotrwale, prowadzą do rozwoju ostrego uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych, złamań kości i innych dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego. W celach leczniczych należy przede wszystkim zrezygnować z długotrwałego picia alkoholu. Najlepsze rezultaty przynosi świadome i dobrowolne leczenie choroby alkoholowej w specjalistycznych ośrodkach terapii uzależnień. Polskie przepisy dopuszczają również możliwość przymusowego leczenia alkoholika w ściśle określonych przypadkach.

Podstawowymi elementami kompleksowej terapii uzależnienia od alkoholu są psychoterapia alkoholizmu, odtrucie alkoholowe oraz wszywka alkoholowa. Stosowane w połączeniu ze sobą stanowią najlepsze rozwiązanie problemu alkoholowego. Nie wystarczy bowiem odstawienie substancji odurzającej, by móc wygrać z nałogiem. Konieczna jest długotrwała zmiana zachowania, motywacja do abstynencji, a przede wszystkim – zauważenie konsekwencji posiadanego problemu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

668 660 600