Ból głowy na kacu to popularna przypadłość po wypiciu zbyt dużych ilości alkoholu. Powoduje ją obecność w ustroju toksycznych związków pochodzących z przebiegu procesu metabolizowania alkoholu. Występuje również w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych, głównie tych, które zaopatrują w krew mózg. Z tego rodzaju bólem głowy można walczyć na różne, mniej lub bardziej skuteczne sposoby. Wśród nich popularne są metody zarówno domowe, jak i specjalistyczne. Prym wiedzie przede wszystkim stosowanie farmakologicznych środków przeciwbólowych. Pacjenci w pierwszej kolejności posiłkują się lekami dostępnymi bez recepty.
Długotrwałe spożycie nadmiernej ilości alkoholu sprawia, że w organizmie człowieka dochodzi do szeregu zmian strukturalnych, biochemicznych i metabolicznych. Etanol wywiera szkodliwy wpływ na współpracę układów i funkcjonowanie niemal wszystkich organów wewnętrznych człowieka. Upośledza pracę wątroby, nerek, żołądka, trzustki, serca oraz mózgu. Ból głowy na kacu, choć jest przykrą dolegliwością, zwykle nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Niesie je natomiast pozostawanie w ciągach alkoholowych, które przyczyniają się do stałego wzrostu stężenia toksyn w ustroju. Zwłaszcza w przewlekłej i krytycznej fazie rozwoju uzależnienia chory narażony jest na trwałe uszkodzenia narządów, których pierwszym objawem może okazać się ból i zawroty głowy. Wśród schorzeń, z jakimi zmagają się pacjenci, są choroby metaboliczne, uszkodzenie wątroby, wahania poziomu cukru we krwi lub choroby układu krążenia.
Spis treści:
Ból głowy na kacu – co go powoduje? Dlaczego po alkoholu boli głowa?
Najłatwiej jest wytłumaczyć wszelkie dolegliwości gastryczne – ból brzucha po alkoholu, nudności, wymioty. Wiadomo bowiem, że etanol podrażnia błonę śluzową żołądka i przełyku. Jeśli chodzi o ból głowy na kacu, sprawa wydaje się nieco bardziej skomplikowana. Istnieje bowiem kilka wytłumaczeń dla tego stanu rzeczy. Jednocześnie badacze nie są co do nich zgodni. Przyczyną bólu głowy po spożyciu alkoholu może być obecność w organizmie półproduktu przemiany etanolu – aldehydu octowego. To toksyczny metabolit, który powstaje w wątrobie człowieka podczas metabolizmu substancji odurzającej. Niewielka ilość wypijanego alkoholu jest wydalana z organizmu w niezmienionej postaci. Opuszcza on nasz ustrój wraz z wydychanym powietrzem lub w moczu. Pozostały alkohol dociera do wątroby, gdzie przechodzi skomplikowany szlak metaboliczny.
Etanol przekształca się do postaci aldehydu octowego, a następnie kwasu octowego przy aktywnym udziale dehydrogenazy aldehydowej. To enzym wątrobowy, niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia etanolu. Nadmierne stężenie aldehydu octowego może przyczyniać się do występowania bólu głowy, nudności, wymiotów, a nawet drgawek poalkoholowych.
Uporczywy ból głowy występuje także po odstawieniu alkoholu etylowego. Jest wynikiem głodu alkoholowego, czyli nagłego braku substancji toksycznej w ustroju osoby uzależnionej. Po przerwaniu ciągu alkoholowego organizm człowieka reaguje zwykle w sposób nagły. Reakcja ta odczuwalna jest w postaci objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Jednym z nich jest właśnie silny ból głowy, najczęściej o charakterze uciskowym lub pulsującym. Jego dokuczliwość ogranicza się z wykorzystaniem farmakoterapii dostępnej na zlecenie lekarza. Leki podaje się najczęściej w formie dożylnej lub domięśniowej podczas odtrucia alkoholowego.
Ból głowy a rodzaj alkoholu
Czynnikiem wywołującym objawy kaca i inne nieprzyjemne dolegliwości po piciu alkoholu mogą być substancje dodawane do napojów wyskokowych w procesie ich produkcji. Na ich nasilenie i trwałość może zatem wpływać nie tylko poziom stężenia alkoholu w organizmie, ale również jego rodzaj. Szczególnie ryzykowne okazuje się spożywanie alkoholu zawierającego w swoim składzie siarczyny. Dotyczy to przede wszystkim czerwonego wina, szampana czy whisky. Zawierają one nie tylko siarczyny, ale mnóstwo innych dodatków, których nie napotkamy w czystym alkoholu (jak np. wódka). W przypadku ich spożycia ból głowy na kacu może wystąpić nawet po niewielkiej dawce substancji. Po piwie głowa boli z kolei z powodu odwodnienia. Ze względu na niskoprocentowość tego alkoholu, zwykle wypijamy go o wiele więcej niż innych rodzajów. Z organizmu wydalana jest zatem również większa ilość wody, elektrolitów i składników odżywczych.
Sposoby na długotrwały ból głowy po alkoholu – nawodnienie, leki przeciwbólowe,
Stosowanie leków przeciwbólowych po alkoholu należy konsultować z lekarzem. Niezalecane jest łączenie substancji leczniczej i odurzającej. Należy zatem odczekać pomiędzy dawką spożytego alkoholu a wzięciem leku. Wśród najpopularniejszych sposobów na ból głowy po nadmiernej ilości alkoholu wymienia się picie dużej ilości wody, elektrolitów, zażywanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Najczęściej podczas kaca sięgamy po niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol, kwas acetylosalicylowy (aspirynę).
Ból głowy na kacu a nieprzyjemne objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego
Ból głowy po alkoholu oraz po jego odstawieniu zwykle zlokalizowany jest z tyłu głowy. Ma bowiem związek z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego krwi, wynikającymi z rozszerzenia naczyń krwionośnych. Po zatruciu alkoholowym można odczuwać również inne dolegliwości, takie jak: światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, nadmierne pragnienie połączone z suchością w ustach, zawroty głowy i ból zatok. Złe samopoczucie może przypominać nieco objawy migrenowego bólu głowy. Jeżeli ból głowy na kacu utrzymuje się długotrwale, wynika również z odwodnienia organizmu i zaburzenia jego gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej.
Co zrobić, by nie mieć kaca po spożyciu alkoholu?
Ból głowy po alkoholu może pojawić się tego samego dnia, w którym spożyliśmy alkohol, czasami nawet w trakcie picia. Najmniej skutecznym, choć nadal dość powszechnym sposobem na ograniczenie dolegliwości bólowych po alkoholu, jest piwo na kaca. Klin nie pomaga bowiem w regeneracji organizmu. Wręcz przeciwnie – dostarczając do organizmu kolejne dawki alkoholu, przyczyniamy się do powstania dalszych zaburzeń metabolicznych, a nawet dysfunkcji w obrębie działania narządów wewnętrznych. Co zatem zrobić, by nie mieć kaca po spożyciu alkoholu? Niektórzy zalecają stosowanie suplementów diety przed rozpoczęciem picia. Domowe sposoby na zapobieganie kacowi nie są jednak powszechnie uznawane za skuteczne.
Ograniczyć dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym lub całkowicie je wyeliminować pozwala odtrucie alkoholowe. Wielu nałogowców oraz osób pijących okazjonalnie z powodzeniem stosuje detoks alkoholowy na kaca. Opiera się on głównie na dożylnej suplementacji i farmakoterapii. W składzie kroplówki na kaca zawarte są jony podstawowych pierwiastków (magnez, potas, sód, wapń), rozpuszczone w energetycznej glukozie. Pozwalają one na szybką regenerację organizmu i usunięcie toksyn z krwiobiegu. W przypadku osób uzależnionych od alkoholu etylowego konieczne jest ich włączenie do kompleksowej terapii alkoholizmu. Oprócz detoksykacji decydują się oni ponadto na psychoterapię alkoholizmu. Często swoją trzeźwość wspierają z użyciem Esperalu, czyli popularnej wszywki alkoholowej.
Zostaw swój komentarz