Ból brzucha po alkoholu – co oznacza?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Ból brzucha po alkoholu – co oznacza?
ból brzucha po alkoholu

Wbrew powszechnej opinii, nawet niewielkie dawki alkoholu etylowego mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia człowieka. Nie istnieje bowiem bezpieczne stężenie alkoholu w ludzkim ustroju. Alkohol etylowy dla każdego organizmu pozostaje trucizną. Spożywanie dużych ilości alkoholu prowadzi zaś do szeregu nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości. Stanowią one zagrożenie nie tylko dla zdrowia człowieka, ale również dla jego życia. Zmiany strukturalne, metaboliczne i biochemiczne, do jakich dochodzi w ustroju pod wpływem etanolu, obejmują bowiem funkcjonowanie wszystkich organów. Upośledzają ich współpracę układową. Jednym z najczęstszych objawów zatrucia alkoholowego jest ból brzucha po alkoholu. Warto pamiętać również o tym, że alkohol obecny jest we krwi. Transportowany jest zatem wraz z hemoglobiną do wszystkich tkanek i komórek organizmu.

Na ból brzucha po alkoholu narzekają nie tylko osoby zmagające się z chorobą alkoholową. Może on bowiem wystąpić również u tych, którzy jednorazowo nadużyli substancji odurzającej. Każda dawka alkoholu oddziałuje bowiem negatywnie na układ pokarmowy. To w jego elementach jest trawiona substancja toksyczna. Etanol powoduje podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego, niszczy wątrobę, trzustkę. Powoduje miejscowe stany zapalne błony śluzowej przewodu pokarmowego, wzmaga procesy wydzielnicze. W konsekwencji nadużywania alkoholu u człowieka może rozwinąć się nawet choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Prowadzi do zwiększenia ryzyka odwodnienia i zaburzeń gospodarki wodnej, elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej ustroju.

Ból brzucha po alkoholu – jakie są przyczyny?

Dlaczego po alkoholu boli brzuch i skąd się bierze ból? Alkohol etylowy działa wysoce drażniąco na śluzówkę przewodu pokarmowego. Jest odpowiedzialny za jej miejscowy stan zapalny. W przypadku braku odpowiedniej ochrony kwaśna treść żołądka uszkadza organ od wewnątrz. Co więcej, toksyny zawarte w alkoholu zalegają w żołądku, zmuszając cały układ trawienny do wzmożonej pracy. Najczęściej rozwija się zapalenie śluzówki żołądka. Manifestuje się to długotrwałym bólem brzucha, mdłościami a nawet wymiotami. Jeżeli stan zapalny nie zostanie poddany leczeniu, w żołądku rozwija się choroba wrzodowa. Polega ona na tworzeniu się nadżerek na śluzówce. Wówczas dolegliwości stają się coraz bardziej dokuczliwe, a zarazem niebezpieczne. Zdrowy żołądek aktywuje mechanizmy obronne, których celem jest ochrona przed niszczącym działaniem kwasu solnego. Pod wpływem alkoholu bariera ta nie tylko zostaje zniszczona, ale również stymulacji ulega proces wydzielania kwasu. Wówczas bardzo charakterystyczny jest ból brzucha po alkoholu.

Spożywanie alkoholu wpływa jednak nie tylko na funkcjonowanie żołądka. Prowadzi do uszkodzenia również innych narządów wewnętrznych, główne nerek, wątroby, trzustki, serca i mózgu. Długotrwałe nadużywanie toksyn prowadzi do wzrostu ich stężenia w krwiobiegu. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka są półprodukty procesu metabolizmu etanolu. Należy do nich m.in. aldehyd octowy. Brak odpowiedniej pomocy specjalistów skutkuje rozwojem choroby alkoholowej i popadaniem nałogowca w coraz dłuższe ciągi alkoholowe. Przynoszą one opłakane skutki zdrowotne. Jaki jest wpływ alkoholu na mózg i układ nerwowy? Z czasem osoby uzależnione zmagają się z zaburzeniami psychicznymi, psychozą alkoholową, Zespołem Korsakowa, bezsennością po alkoholu. Co więcej, może ich dotyczyć również polineuropatia alkoholowa, cukrzyca alkoholowa, kwasica ketonowa, a nawet padaczka alkoholowa. Wszystkie te stany są niebezpieczne dla zdrowia i życia oraz wymagają podjęcia leczenia.

Nudności, biegunka, odwodnienie i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego po spożyciu alkoholu

Najczęstszą ze zgłaszanych przez pacjentów nieprzyjemnych dolegliwości jest ból brzucha po alkoholu, obejmujący zwłaszcza lewą stronę ciała. Występuje bezpośrednio po wypiciu alkoholu lub na drugi dzień po jego spożyciu. U niektórych pacjentów może także pojawić się uczucie ogólnego dyskomfortu i złego samopoczucia, połączone z nudnościami, wymiotami i biegunką. Większość osób opisuje je jako ciążenie w brzuchu i uczucie niestrawności. Oprócz bólu i mdłości po alkoholu często występuje ponadto zgaga. Etanol osłabia bowiem działanie dolnego zwieracza przełyku. To osłabienie prowadzi do wracania się treści żołądkowej do przełyku (refluks). Kwaśna treść żołądka może uszkadzać inne elementy przewodu pokarmowego. Podstawowym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest uczucie palenia w przełyku, czyli właśnie zgaga. Wówczas niektórzy pacjenci skarżą się także na ból pod mostkiem i pieczenie. Częste problemy jelitowe wiążą się ponadto ze zwiększonym ryzykiem odwodnienia organizmu. Podczas biegunki i wymiotów organizm traci znaczne ilości płynów. Skutkuje to zaburzeniem równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej ustroju.

Po alkoholu boli brzuch – nie tylko!

Ból brzucha po wypiciu alkoholu może doprowadzić do uszkodzeń narządów. Alkohol powoduje pobudzenie motoryki całego przewodu pokarmowego i perystaltyki jelit. Pity do obfitych posiłków, znacząco obciąża układ trawienny, co objawia się niestrawnością. Wypity alkohol zalega w wątrobie, gdzie ulega stopniowemu trawieniu. To właśnie ten organ odpowiedzialny jest za stopniowe wydalenie etanolu z ustroju. Wątroba jest w najwyższym stopniu zaangażowana w gospodarkę alkoholem. Przez to ona najbardziej cierpi w wyniku jego nadużywania. Z dolegliwościami gastrycznymi mogą się wiązać zatem kolejne skomplikowane schorzenia. Wśród nich wymienia się alkoholowe stłuszczenie i marskość wątroby, zapalenie wątroby oraz atak kolki żółciowej. Ostatnie schorzenie jest szczególnie dotkliwe dla osób z kamicą żółciową. W skrajnych przypadkach u pacjenta nadużywającego alkoholu może dojść do niewydolności wielonarządowej oraz ogólnej reakcji zapalnej.

Ból brzucha po alkoholu – czy przyczyna bólu leży w rodzaju wypitego trunku?

Nasilenie i rodzaj odczuwanych przez pacjentów dolegliwości zależy nie tyle od rodzaju spożytego trunku, co od obecnego w nim stężenia alkoholu. Rodzaj wypitego napoju alkoholowego może mieć jednak wpływ na nasilenie dolegliwości, podobnie jak ogólny stan pacjenta. Istotna jest przede wszystkim ilość alkoholu i tolerancja człowieka na toksyny alkoholowe lub też długość ciągów alkoholowych u osób uzależnionych. Stan zapalny przewodu pokarmowego może charakteryzować się występowaniem bólu brzucha o różnym nasileniu nawet po wypiciu niewielkich ilości niskoprocentowego alkoholu. Ból brzucha po małej ilości alkoholu zwykle nie różni się nasileniem od tego, który występuje po spożyciu nadmiernej ilości używki.

Powszechnie uważa się, że za większość objawów zarówno kaca, jak i zatrucia alkoholowego, odpowiedzialne są kolorowe rodzaje alkoholu, w tym również wódki smakowe. Ból brzucha po alkoholu najmniej prawdopodobny jest zatem po czystej wódce. Za mniej szkodliwe dla zdrowia uważa się ponadto wino niż piwo. Ten drugi rodzaj trunku alkoholowego może być szkodliwy dla organizmu głównie ze względu na wysoką zawartość węglowodanów. Ich nadmiar w organizmie prowadzi do otyłości brzusznej, zwanej również brzuchem alkoholowym. Gazowane napoje przyspieszają ponadto wchłanianie alkoholu w organizmie. To przede wszystkim przez zawartość w nich dwutlenku węgla. Sprzyjają zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Niezalecane jest również stosowanie popularnych klinów, czyli picie piwa na kaca. Dolegliwości żołądkowe mogą bowiem wynikać również z wypicia zbyt dużej ilości piwa. Zapijanie kaca tą substancją prowadzi do zwiększania stężenia etanolu w organizmie, uniemożliwiając jego regenerację i wydalenie toksyn. Zazwyczaj tego trunku człowiek jest w stanie wypić o wiele więcej objętościowo niż innych rodzajów alkoholu. Ból brzucha po alkoholu pojawia się również po wymiotach. Jest wynikiem zmęczenia mięśni brzucha. Może być również konsekwencją połączenia etanolu z lekami. Antybiotyk a alkohol to relacja, która z założenia się wyklucza.

Jak radzić sobie z bólem żołądka po alkoholu?

Niezależnie od przyczyny, w wyniku której występuje ból brzucha po alkoholu, warto wiedzieć, jak sobie pomóc. Wbrew pozorom odradza się stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych czy przeciwzapalnych. Ich połączenie z alkoholem może stać się kolejnym obciążeniem dla układu pokarmowego człowieka. Paracetamol, zwłaszcza łączony z etanolem i toksynami poalkoholowymi, działa szkodliwie na stan wątroby oraz nerek. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą uszkadzać śluzówkę żołądka. Nie zaleca się zatem farmakologicznego leczenia tego rodzaju dolegliwości bólowych. Zwykle szczególną uwagę należy zwrócić na odżywienie i nawodnienie ustroju. Wówczas nieprzyjemne objawy samoistnie ustępują. Można również spróbować domowych sposobów na przyspieszenie metabolizmu i wydalania alkoholu z ustroju. Dobrym pomysłem jest zjedzenie śniadania składającego się z jajek. Zawierają one cysteinę. To aminokwas, pomagający oczyścić organizm z toksyn. Na podrażniony żołądek korzystnie zadziała ponadto napar z rumianku lub mięty. Można wspomóc się elektrolitami oraz probiotykiem, zwłaszcza w przypadku zwielokrotnionych objawów kaca.

Specjalistyczne leczenie bólu brzucha po alkoholu

W szybkim i skutecznym zwalczeniu wszelkich objawów zatrucia alkoholowego, w tym również bólu brzucha po alkoholu, pomagają specjaliści. Podczas odtrucia alkoholowego wykonuje się detoksykację całego organizmu. Dzięki zastosowaniu dożylnej suplementacji w postaci kroplówek witaminowych możliwe staje się nawodnienie i odżywienie ustroju. Pacjentom podaje się roztwór glukozy, w którym rozpuszczone są jony podstawowych pierwiastków, witaminy i minerały oraz elektrolity. By ograniczyć dokuczliwość objawów związanych z zatruciem alkoholowym, należy przede wszystkim zminimalizować ilość spożywanego alkoholu. Odstawienie substancji odurzającej może jednak stanowić nie lada trudność dla osób uzależnionych. Dla nich zaleca się awersyjne metody wspierające leczenie alkoholizmu (Esperal) oraz psychoterapię alkoholizmu. W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych zaleca się konsultację lekarską i wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych oraz obrazowych.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600