Alkohol a cholesterol – jak napoje wyskokowe wpływają na poziom cholesterolu?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Alkohol a cholesterol – jak napoje wyskokowe wpływają na poziom cholesterolu?
alkohol a cholesterol

Cholesterol jest substancją czynną, która odgrywa niezwykle istotną funkcję w naszym organizmie. Wspomaga proces syntezy witaminy D3, wspiera produkcję hormonów nadnerczowych oraz płciowych, a także kwasów żółciowych. Ponieważ sam cholesterol nie jest szkodliwy dla organizmu, wydawać by się mogło, że nie jest konieczna dbałość o jego prawidłowy poziom. Nic bardziej mylnego. Jego nieprawidłowe stężenie i proporcja pomiędzy jego typami może przyczyniać się bowiem do powstawania szeregu niebezpiecznych schorzeń, zwłaszcza natury kardiologicznej. Wysoki poziom tzw. złego cholesterolu odpowiedzialny jest za rozwój większości chorób układu sercowo-naczyniowego. Zależność alkohol a cholesterol również okazuje się mieć tutaj istotne znaczenie. Substancja odurzająca, zwłaszcza spożywana długotrwale i w nadmiarze, stanowi główny czynnik zaburzeń poziomu gospodarki lipidowej.

Wiele zależy od zachowań, jakimi charakteryzują się przede wszystkim osoby uzależnione od spożywania alkoholu. To one bowiem najczęściej zmagają się z konsekwencjami długotrwałych ciągów alkoholowych, podczas których nieprzerwanie dostarczają do organizmu toksynę. Alkohol a cholesterol – na czym polega zależność, skoro sam etanol nie wpływa w sposób bezpośredni na poziom cholesterolu w krwiobiegu? Odpowiedź jest prostsza, niż się wydaje. Alkohol etylowy wpływa na wzrost stężenia trójglicerydów w organizmie. Stanowi bowiem bogate źródło węglowodanów prostych, a one spożywane w nadmiarze zwiększają poziom trójglicerydów i cholesterolu. Zaburzenie gospodarki lipidowej sprzyja ponadto ograniczeniu wchłaniania dobrego cholesterolu z jelit. Pod wpływem alkoholu zaburzeniu ulega również proces syntezy cholesterolu.

Jak spożywanie alkoholu wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka?

Alkohol a cholesterol to nie jedyna zależność o zauważalnym szkodliwym wpływie na organizm osób uzależnionych. Nadmierne spożywanie etanolu prowadzi do występowania szeregu zaburzeń biochemicznych oraz metabolicznych w ustroju. Upośledza działanie niemal wszystkich organów, m.in. serca, wątroby, nerek, trzustki, wpływając również na ich budowę i strukturę. Udowodniony jest ponadto szkodliwy wpływ alkoholu na mózg i układ nerwowy człowieka. Nadużywanie alkoholu i obniżona kondycja alkoholika widoczna jest gołym okiem. Charakterystyczna dla alkoholików jest czerwona i opuchnięta twarz po alkoholu, otyłość brzuszna, obniżony nastrój i zmniejszona wydolność organizmu.

Trwanie w ciągach alkoholowych przyczynia się również do powstania zaburzeń psychicznych (w tym Zespołu Korsakowa) i zwiększenia tolerancji na alkohol. To z kolei może zachęcać nałogowca do sięgania po coraz większe dawki alkoholu i częstsze picie trunków. Gdy alkoholik nie chce się leczyć, błędne koło uzależnienia zamyka się. Nałogowiec pije coraz więcej. Nawet jeżeli przerywa ciągi alkoholowe, ponownie wraca do picia alkoholu na skutek nieprzyjemnych objawów głodu alkoholowego. Stosuje więc powszechne kliny, zwiększa ryzyko nawrotu choroby alkoholowej. Tym samym uniemożliwia regenerację organizmu, w tym również obniżenie poziomu złego cholesterolu i wyrównanie gospodarki lipidowej organizmu.

Alkohol a cholesterol – czy używka podnosi cholesterol?

Dotychczas wykonywane badania wskazują, że systematyczne spożywanie alkoholu etylowego powoduje zwiększenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Z kolei umiarkowane spożycie napojów alkoholowych przyczynia się do wzrostu poziomu dobrego cholesterolu nawet o 5-10%. Jak zatem znaleźć złoty środek i zrozumieć cechy, jakimi charakteryzuje się zależność alkohol a cholesterol? Wiele zależy od rodzaju alkoholu, częstotliwości spożywania napojów alkoholowych i ogólnych możliwości metabolizmu i wydalania etanolu.

Stężenie cholesterolu całkowitego we krwi wzrasta zwłaszcza w przypadku częstego spożywania dużych ilości alkoholu. Osoby uzależnione i intensywnie spożywające alkohol są szczególnie narażone na ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Nadużywanie substancji odurzającej wpływa niekorzystnie na przebieg procesu metabolizmu lipidów w wątrobie. Prowadzi to do alkoholowego stłuszczenia wątroby, występującego niemal u wszystkich pacjentów, którzy przewlekle spożywają duże dawki etanolu. Wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi człowieka rośnie też poziom trójglicerydów. Stwierdza się zatem wyraźne zwiększenie ich poziomu u osób, które spożywają dziennie ponad 3 drinki (dawkę przynajmniej 30 g czystego alkoholu).

Alkohol a cholesterol – jak obniżyć poziom cholesterolu i zadbać o zdrowe serce?

Zaburzenie poziomu gospodarki lipidowej prowadzi do konsekwencji sercowo-naczyniowych, przez co może stać się jedną z przyczyn zgonów poalkoholowych. Aby zmniejszyć to ryzyko, należy przede wszystkim ograniczyć alkohol i zadbać o zrównoważony tryb życia. Nie warto bowiem ograniczać się wyłącznie do odstawienia alkoholu. W przypadku zaawansowanych zmian w gospodarce lipidowej konieczne jest holistyczne i wielopłaszczyznowe działanie. Do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu konieczne są różnorodne substancje odżywcze, których alkoholicy najczęściej nie dostarczają do układu wraz z codzienną dietą. Po przerwaniu ciągu alkoholowego należy zatem zadbać o zbilansowaną dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu. Z pomocą chorym przychodzą specjaliści, oferując detoks alkoholowy. W jego trakcie stosuje się dożylną suplementację, której celem jest odżywienie i przyspieszenie procesu regeneracji organizmu. Kroplówki witaminowe i farmakoterapia ograniczają skutki zatrucia alkoholowego oraz Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Niwelują szkodliwy wpływ alkoholu na organizm człowieka i pomagają wyrównać proporcje pomiędzy cholesterolem LDL a cholesterolem HDL.

Alkohol a cholesterol – zadbaj o poziom dobrego cholesterolu

Alkohol a cholesterol – ta zależność to nie jedyna przyczyna nadmiernego stężenia cholesterolu we krwi. Wpływ na poziom LDL i HDL ma przede wszystkim prowadzony przez nałogowca styl życia. Brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, brak spożywania posiłków o regularnych porach, podwyższone spożycie węglowodanów i tłuszczy – wszystkie z tych czynników mają wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Wydawać by się mogło, że jeden drink nie szkodzi, a picie niewielkich ilości alkoholu nie stanowi zagrożenia. Należy jednak pamiętać, że alkoholizm to niezwykle podstępna choroba. Zwykle rozwija się niezauważalnie, a jej zaawansowane stadia rozwoju wiążą się z występowaniem złożonych objawów, wśród których jednym z niebezpieczniejszych jest ciąg alkoholowy. Nawet umiarkowane spożycie alkoholu ma zatem wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka i może stwarzać niebezpieczeństwo popadnięcia w nałóg alkoholowy.

Umiar w spożyciu alkoholu lub jego całkowite odstawienie w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia ogólnego poziomu całkowitego cholesterolu we krwi oraz wyrównania proporcji profilu lipidowego. By zadbać o prawidłowe stężenie cholesterolu całkowitego we krwi, należy zmniejszyć spożycie tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Należy je zastąpić nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6 w odpowiednich proporcjach. Zaleca się włączenie do diety steroli roślinnych oraz połączenie zaleceń dietetycznych z ogólną poprawą stylu życia.

Alkohol a cholesterol i poziom trójglicerydów – leki na obniżenie wysokiego cholesterolu

Przewlekłe picie napojów alkoholowych stanowi poważne przeciwwskazanie do stosowania terapii z użyciem leków hipolipemizujących z grupy statyn. Ich połączenie z substancją odurzającą nie tylko może ograniczać ich skuteczność, ale również zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby. Co więcej, na skutek nieprawidłowego stosowania statyn może dojść do rabdomiolizy, czyli zespołu objawów bólowych przebiegających z obrzękiem i osłabieniem siły mięśni. Leczenie obu schorzeń należy zatem skonsultować z lekarzem specjalistą. Najczęściej jest nim internista lub psychiatra w ośrodku leczenia uzależnień.

Ze względów bezpieczeństwa leczenie nieprawidłowego poziomu cholesterolu we krwi zaleca się przeprowadzać wyłącznie po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Nieodpowiednie działania terapeutyczne mogą bowiem przyczyniać się do dalszego podwyższenia poziomu cholesterolu całkowitego, zwłaszcza szkodliwego cholesterolu LDL i zmniejszenia frakcji cholesterolu HDL. Niewyrównanie poziomu cholesterolu wpływa niekorzystanie na ogólną kondycję całego organizmu. Nieleczone nadmierne jego stężenie może stać się przyczyną ostrego zapalenia trzustki, niewydolności wątroby, zwiększenia ryzyka chorób serca. Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu zwiększa stężenie wspomnianych trójglicerydów we krwi. Głównie z tego względu warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej całkowicie z niego zrezygnować. Odstawić napoje procentowe pomagają specjaliści w placówkach leczenia uzależnień. Prywatne ośrodki oraz oddziały szpitalne proponują uzależnionym pacjentom przede wszystkim odtrucie alkoholowe i psychoterapię alkoholizmu. By ograniczyć negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka, zminimalizować ryzyko nawrotu choroby alkoholowej i wzmocnić motywację pacjenta do leczenia, stosuje się także Esperal. Wszywka alkoholowa wspomaga nałogowców w utrzymaniu długotrwałej abstynencji.

Jak wpływać na poziom cholesterolu – wytyczne

By wywrzeć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, warto wziąć pod uwagę rodzaj i ilość wypijanych codziennie trunków. Obecne wytyczne dietetyczne wskazują ograniczenie spożycia napojów wyskokowych do maksymalnie dwóch drinków zawierających 18-20 g wódki lub innego czystego alkoholu w przypadku mężczyzn i jednego drinka w przypadku kobiet. Zalecenia te potwierdzają badania wskazujące na ryzyko rozwoju schorzeń przewlekłych wynikających bezpośrednio z nadmiernego spożywania alkoholu etylowego. Alkohol a cholesterol to połączenie niezdrowe. W znacznym stopniu zwiększa bowiem ryzyko rozwoju chorób serca, wystąpienia nagłych stanów zagrożenia życia (jak np. udar mózgu, zawał mięśnia sercowego), cukrzycy typu 2 i nowotworów.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600